080917: information angående magsjuka Lilla Edet

Analyser pågår men några definitiva provsvar har ännu inte inkommit sedan igår. Så fort vi får in definitiva provsvar återkommer vi med information på hemsidan.
 
Fortfarande  gäller kommunens rekommendation i samråd med Livsmedelsverket, Smittskyddsinstitutet och Smittskyddsenheten i Västra Götaland att koka dricksvattnet. Dessutom bör man vara noga med handhygienen .

Det betyder att allt vatten som skall användas som dricksvatten, för tandborstning, sköljning av grönsaker mm bör kokas före användning. Vattnet kan dock fritt användas för att duscha, tvätta händerna med mera.

Den som drabbas av magsjuka rekommenderas att försöka få i sig tillräckligt med vätska och om detta inte går eller om man fortsätter att vara sjuk rekommenderas att man söker sjukvård.
Det är också viktigt att man är noggrann med handhygien, stannar hemma om man har symtom och inte lagar mat eller hanterar oförpackade livsmedel. Virus kan utsöndras upp till 48 timmar efter man tillfrisknat och för att förhindra att smittan förs vidare bör man stanna hemma under denna tid.

För ytterligare hygienråd följ länken
http://www.slf.se/templates/AssociationPage.aspx?id=21483

För ytterligare information om calicivirus följ länken
http://www.smittskyddsinstitutet.se/sjukdomar/calicivirus-noro-och-sapovirus/


Eventuella frågor besvaras av:
Annika Ekvall
Miljöchef, Lilla Edet Telefon 0706 – 472 479

Charlotte Larsson
Bitr smittskyddsläkare, Smittskyddsenheten Uddevalla Telefon 0522- 931 09

Under jourtid hänvisas till jourhavande smittskyddsläkare som nås via sjukhusens telefonväxlar