Regeringen har den 13 maj genom förordning (SFS 2009:380) beslutat att smittskyddslagen ska tillämpas för den nya varianten av influensan A (H1N1). Detta ändrar inte de tidigare meddelade handläggningsrutinerna för misstänkta och verifierade fall av den nya influensan.
Förordningen träder i kraft idag den 15 maj 2009.
Länk till författningen i SFS:
http://62.95.69.3/SFSdoc/09/090380.PDF
Vad innebär det att den nya influensan A (H1N1) har klassats som en ”allmänfarlig sjukdom” enligt Smittskyddslagen?
Den som misstänker att hon eller han kan bära på den nya influensan (länk till falldefinition) är skyldig att utan dröjsmål söka läkare och låta läkaren göra de undersökningar och ta de prover som behövs för att konstatera om smittsamhet föreligger
- Behandlande läkare är skyldig att utan dröjsmål anmäla varje nytt konstaterat eller misstänkt fall till smittskyddsläkaren.
- Läkarundersökning och provtagning på misstanke om den nya influensan är kostnadsfri.
- Antiviral behandling av den nya influensan är kostnadsfri.
- Förhållningsregler enligt Smittskyddslagen ges till den person som misstänks eller fastställs ha den nya influensan för att förhindra att smittan sprids vidare.
- Den behandlande läkaren är skyldig att genomföra en smittspårning för att kartlägga vem som smittat den som insjuknat och vem som kan ha smittats.