Problem med TBE-vaccinet

Baxters TBE-vaccin FSME-IMMUN kunde börja beställas i vecka 12. VG-region har lovats leverans av 40.000 doser för år 2008 från företaget, med leverans av 10.000 enheter per månad. (Åtgången förra året inom landstinget för det då upphandlade Encepur var c:a 35.000 doser.)
30.000 doser FSME-IMMUN är redan beställda, men allt är ännu inte levererat ut till vaccinatörerna. När resterande 10.000 doser kan beställas och levereras, skall diskuteras med Baxter i början av sommaren.


Ännu råder sannolikt ingen brist på vaccin i Västra Götalandsregionen sett som helhet, men vaccinet är ojämnt distribuerat. Därför har en del mottagningar för lite vaccin för att klara av efterfrågan. Vissa mottagningar har tagit hem mycket på en gång medan andra har avvaktat lite eller har bara beställt hem en mindre första sändning. De som sedan velat beställa mer efter vecka 12, har mötts av beskedet att inget ytterligare vaccin för närvarande finns att beställa, men att 10.000 doser nog kommer att finnas i augusti. Vi hoppas dock att dessa skall kunna levereras tidigare än så.
Att få hit mer vaccin kan bli svårt, då det fortfarande råder en stor brist i hela Europa.

Mitt råd till er som vaccinerar är därför att:

1: Försök följa rekommendationerna för vilka som behöver vaccineras, se PM/Anvisningar på vår hemsida: anmälningspliktiga sjukdomar TBE.

2: Om någon startar en grundvaccination mot TBE, försäkra er om att denna person kan få också dos nummer två i sommar.

3: Om vaccinet är slut hos dig, be den som önskar vaccinera sig kontrollera med andra vaccinatörer om de kan vaccinera.

    

Peter Nolskog
Bitr. smittskyddsläkare