Så här ser det ut hos oss

Vid varje större infart till Skövde finns det skyltat SJUKHUS. När ni kommer fram till KSS följ skylten AKUTINTAG och följ sedan skylten mot FÖRLOSSNINGEN.

Parkering; vi hänvisar till A-parkeringen. Biljettautomat finns och man får betala mellan kl 08.00 – 20.00. Tänk nu på att mobiltelefon och privat dator ej får användas på sjukhuset. Vi har en telefonautomat och i denna kan du betala med mynt, telefonkort, bankkort och diverse bensinkort.

Ring på klockan vid förlossningens entré, så kommer en barnmorska/undersköterska och tar emot och hälsar dig/er välkomna.

 

Bild på förlossningsentrén
Förlossningsentrén


I intagningsrummet kontrolleras blodtryck, urinprov och eventuell temp. Vi känner på magen för att kontrollera hur barnet ligger. Fosterljuden avlyssnas med tratt. CTG  kopplas; detta är en registrering av barnets hjärtljud och eventuella sammandragningar.

Barnmorskan kontrollerar livmodermunnens öppningsgrad. Detta för att bilda sig en uppfattning om hur långt förlossningen framskridit.

 

Bild på barnmorsketratt Bild på blivande mamma som övervakas med CTG-utrustning
Tratt CTG-registrering

 

Vi har 7 förlossningsrum på avdelningen. Det är här du vistas före, under och ibland även efter förlossningen. Du kan givetvis lämna rummet för att gå omkring på avdelningen eller för att ta ett bad. I korridoren utanför finns tillgång till toalett och dusch. Sängen går att justera beroende på vilken ställning som känns bäst för dig.

Förlossningsrum
Förlossningsrum

Säng i förlossningsrum
Säng i förlossningsrum

 

Ett av förlossningsrummen har badkar med massagedusch. Här kan du bada under värkarbetet. Du kan även ligga i badet här på förlossningen då fostervattnet gått och allt är normalt. Du kan bada så länge det känns skönt.

Förl
Badkar med massagedusch

 

I förlossningskorridoren finns en operationssal. Här utförs planerade, akuta samt urakuta kejsarsnitt. Barnrummet ligger i anslutning till operationssalen. Här omhändertas barn som av någon anledning behöver lite hjälp vid livets början. 

 

Operationssal på förlossningen
Operationssal på förlossningen

Bild på barnrummet
Barnrummet på förlossningen

 

I korridoren som kallas ”mjuka sidan” finns 5 patientrum. Telefon och TV finns på dessa rum. Här kan hela familjen vara tillsammans efter förlossningen.

Övernattning för anhörig 200 kr/dygn. I detta pris ingår sängkläder, frukost och kvällsfika. Övriga måltider för anhöriga hänvisar vi till restaurangen. Detta gäller även under BB-tiden. Ni har möjlighet att förvara eventuell medhavd dryck och mat i kylen.

 

Den så kallade sviten på förlossningsavdelningen
Sviten

Förlossningens patientrum med tv och telefon
Patientrum med TV och telefon

Sidan skapad av:
Lena Nilsson - Barnmorska förlossningen KSS
Anneli Torin - Barnmorska förlossningen KSS

Faktagranskning:
Irma Korhonen - Enhetschef, obstetriska enheten KSS
Jan Leyon - Medicinskt ledningsansvarig förlossningen KSS