Johanns Möllerström Foto: Fredrik Ahl

Västra Götalandsregionen - minska fossilberoendet men satsa lagom mycket

Econ, ett nordiskt analys- och rådgivningsföretag och KanEnergi, Skara, har genomfört en studie för att minska fossilberoendet i Västra Götaland. Uppdraget var att ge beslutsunderlag om hur regionens aktörer bör agera för att göra sin ekonomi mindre beroende av fossila resurser.

Johanna Möllerström, forskare på Econ:
– Econ arbetade bland annat med fyra olika scenarier. ”Clean but not sparkling”-scenariot innebär att det finns en stor medvetenhet om klimatförändringarna, den tekniska utvecklingen går långsamt, men den bästa tekniken får bred spridning. Det ingås fler internationella avtal och ställs krav på beteendeförändringar på bekostnad av livskvaliteten.

”Dynamic but careless” är ett tillstånd där tekniska förändringar sker i hög takt och klimatfrågan är nerprioriterad. Den ekonomiska utvecklingen prioriteras i stället och användningen av fossila bränslen ökar. Detta leder till ökade politiska problem i fossilrika länder, och medför efterhand övergång till kärnkraft och vätgas. Möjligheterna till minskat fossilberoende är dock goda när scenariot når sin horisont.

”Bright skies” innebär ett samhälle med snabb teknisk utveckling och hög medvetandenivå. Det sker en omfattande koordinering mellan länder och regioner. Det råder strängare mål för koldioxidutsläpp. Beteendeförändring görs för att uppnå minskat fossilberoende, dock utan sänkt livskvalitet. Institutioner ger incitament till energisnålt förhållningssätt och ökad forskning inom klimatområdet.

Slutligen beskrev Möllerström scenariot ”Business as usual”. Den tekniska utvecklingen är låg, liksom medvetandegraden om miljö och klimat. Det betyder ett ökat utnyttjande av fossila bränslen, internationella initiativ saknas och fossila bränslen tar slut. Detta får omfattande miljömässiga konsekvenser som medför genomgripande förändringar i människors sätt att leva.

Parametrar som påverkar framtiden är hög respektive låg miljömedvetenhet, snabb eller långsam teknikutveckling samt hur lätt eller svårt det blir att ställa om.

Rekommendationen blir följande: regionen bör satsa men klokt och inte för mycket.

Det finns en hel del parametrar att ta hänsyn till inför omfattande energibeslut.

  1. Man måste väga in kostnaderna och den förväntade nyttan.
  2. Man måste ta hänsyn till regionens näringslivsstruktur, konkurrenskraft och forskarmiljöer.
  3. Klimatfrågans ställning i Sverige och Europa måste vägas in.
  4. Man måste också avväga risken att satsa fel eller inte satsa alls.

Idag saknas samordning inom området. Ett energibokslut, som tar upp vision, mål, handling och status, kan vara ett bra styrdokument.

Rekommenderade insatsområden är transport, uppvärmning, näringsliv och FoU samt övrig offentlig sektor. Econ rekommenderar också de traditionella styrmedlen samt kommunikativa styrmedel som exempelvis internet.

Läs hela rapporten
Rapporten, med titeln ”En mindre fossilberoende ekonomi – bör Västra Götaland gå före?” presenterades i slutet av februari och finns på webbsidan Fossilfri energi, hur når vi dit? om Smart Energi och klimatdialogen.