
KRAV handlar inte bara om småskalig produktion! Över 200 kor kan mjölkas i karusellen per timme och när kobesättningen blir fulltalig kommer varje mjölkning att ta sex timmar. Foto: Anna Ellström, KRAV.
På fredag levererar Vadsbo Mjölk AB i Mariestad sin första KRAV-certifierade mjölk till Arla. Under 2010 ökade antalet mjölkkor i karens kraftigt och det finns idag cirka 40 000 mjölkkor i KRAV-produktion.
Nästan 1 000 av dessa finns i den från grunden uppbyggda och nystartade mjölkproduktionsanläggningen i Vadsbo, i Mariestad, nära gränsen till Töreboda.
– Allt vårt foder var redan KRAV-certifierat och dessutom har vi tillräckligt med areal för att kunna vara självförsörjande, vilket underlättade vårt beslut att börja med KRAV-certifierad mjölkproduktion, säger Lars Svensson, VD för Vadsbo Mjölk.
Idag finns 950 kor i mjölkproduktionen men när Vadsbo Mjölk går för högtryck hoppas man kunna ha 1 200 mjölkkor och då krävs det 20 personer för att ta hand om alla moment i hela kedjan.
- Vi är glada att få mer ekologisk mjölkproduktion i Västra Götaland, säger Berit Mattsson på miljösekretariatet. Både vår egen organisation och kommunerna, till exempel de som är med i Skolmatsakademin, bidrar till efterfrågan på mer ekologiskt och mjölk är en viktig produkt från miljösynpunkt.
Källa: KRAV
Västra Götalandsregionen främjar ekologiska livsmedel