Skulpturer lockar till gravfälten i Pilane

Bland skulpturerna på gravfälten betar får.

Bland skulpturerna på gravfälten betar får som bidrar till att hålla landskapet öppet. På bilden syns också den indiske konstnären Jitish Kallats skulptur "When will you be happy", bestående av dinosaurieben.

Peter Lennby var stadsmänniskan som aldrig kunde tänka sig att bo på landet. I dag är han fåruppfödare, röjer det bohuslänska landskapet med motorsåg och har skapat en konstutställning som lockar 60 000 besökare till ett undanskymt gravfält på Tjörn.

Det blåser lite över Pilane. Vinden krusar ullen på fåren som rör sig i flock och nyfiket följer en man som lägger ut vita skelett av dinosaurieben på en sluttning. Konstverket – för benen är naturligtvis inte äkta - ska bilda den trettio meter långa meningen ”When will you be happy” och har fraktats till Sverige med båt från Mumbai i Indien.
Låter det underligt?
Vänta bara – detta är bara början.

– Hemligheten med att få stora världsnamn att ställa upp sina skulpturer i Pilane, det är att ta  hit dem och låta dem uppleva det vi ser här, fornlämningarna, gravfältet, naturen och djuren.
Det säger Peter Lennby, skaparen av utomhusutställningen Skulptur i Pilane.

Utställningen är inne på sitt fjärde år

Peter Lennby är en motsatsernas man.
Han ger ett lugnt och balanserat intryck, men säger själv att han får för lite sömn och känner sig utbränd.
Han är inte väldigt konstintresserad, men har på några få år byggt upp en välrenommerad utställning.
Han var en utpräglad stadsmänniska från Göteborg, som numera är rotad på landet.
Ovanpå allt detta lägger vi det faktum, att han började förbereda sin premiärutställning 2007 utan att ha finansieringen klar.

– Jag belånade gården och drog igång projektet och jobbade som attan, för lantbruket är också ett heltidsjobb. Jag hade inga entréavgifter och sökte en del bidrag från Västra Götalandsregionen, men när utställningen öppnade visste jag fortfarande inte om ansökningarna skulle beviljas. Efteråt har jag funderat på hur jag egentligen tänkte, säger Peter Lennby.

Igenvuxet Pilane öppnades åter

Efter nio månaders arbete föddes det kulturevenemang som 2010 går in på sitt fjärde år. Men förarbetet började tidigare och gick genom skog och mark. Bokstavligt talat.
För Pilane, med anor från sten- och järnåldern, hade vuxit igen och det var inte förrän ett ilsket, genomträngande ljud började höras som det åter blev fullt synligt igen.

– Jag bodde på Berzeliigatan i Göteborg och kände nästan skräck inför tanken att bo här ute jämt. Men sommaren 2003 kunde jag inte längre se det här förfallet. Fina betesmarker, backlandskap, allt förslyades. Jag började själv med att köpa en kraftig motorsåg och så ställde jag mig någonstans mitt i den här skogen och började såga, cirkeln blev större och större, berättar Peter Lennby.

Till slut genomfördes röjningsarbetet i samarbete med Länsstyrelsen och Naturskyddsföreningen och plötsligt framträdde ett landskap med små naturliga rum och ytor som skulle lämpa sig bra för skulpturer.
För att det inte skulle växa igen på nytt fick Peter Lennby skaffa djur. I dag har han drygt 200 får och det är inte för mycket sagt, att hans båda uppdrag – fåruppfödarens och arrangörens - löper såväl parallellt som in i varann.

En tvåtusen år gammal mötesplats

Västra Götalandsregionen har beviljat medel till Peter Lennby på över en halv miljon kronor i olika omgångar och i dag får besökarna betala en entréavgift för att ströva omkring bland konstverken. Pengarna kommer väl till användning, då konstverken ibland måste placeras ut med hjälp av helikopter och lyftkran.

– Mitt stora problem är att jag har så hög ambitionsnivå , så jag vill ta hit världsartister, men också konst från svenska och skandinaivska artister. Det kommer att vara fortsatta entréavgifter och förhoppningsvis även bidrag, för det är tufft att få detta att gå ihop, säger Peter Lennby.

De första stenformationerna i Pilane restes för omkring tvåtusen år sedan och fungerade då inte bara som en begravningsplats utan även som ett ställe för människor att samlas på för att diskutera olika frågeställningar.

– Det är en av tankarna bakom Pilanes utställning, att man ska göra detta i dag också, säger Peter Lennby.

60 000 besöker utställningen – och gravfältet

Men det är inte okontroversiellt att ställa ut skulpturer bland fornlämningar, på mark som ägs av staten – och dessutom ta betalt för inträdet.

– Det finns nog de som tycker att detta stör gravfältet. De får tåla det under tiden utställningen pågår. Tidigare kom omkring tusen besökare per år för att se gravarna. Ifjol kom 60 000, tack vare konsten, och många kommer tillbaka varje år, säger Peter Lennby.

Det är inte bara människor som återvänder till Pilane. Tack vare att landskapet öppnats och solljuset åter når marken har tidigare försvunna växtarter börjat gro och i dag finns 253 växtarter på gravfältet mot 150 för sju år sedan.

Fotnot: Konstverket ”When will you be happy” är skapat av den indiske konstnären Jitish Kallat

Foto: Johan Främst


Peter Lennby

Namn: Peter Lennby
Ålder: 60.
Försörjning: Lantbrukare
Aktuell: Arrangör av utomhusutställningen Skulptur i Pilane på Tjörn.
Född: Göteborg
Familj: Två vuxna barn, två hundar, två katter.
Bakgrund: Utbildad journalist, arbetade i många år för Sveriges Radio och Sveriges Television.