Sveriges första "biblioseum"

För första gången i Sverige har ett bibliotek och museum ”flyttat ihop”. Resultatet är Lödösehus och har genomförts i samverkan mellan Västarvet och Lilla Edets kommun.

Under sommaren har Lödöse bibliotek flyttat in i Lödöse museum och därmed skapat en unik kombination av folkbibliotek och museum, som ger besökaren en ovanlig blandning av litteratur, historia och kultur i en vacker medeltida miljö. Tanken med Lödösehus är att främja kulturlivet i Lödöse och i kommunen i stort, och att samarbetet mellan bibliotek och museum ska stärka varandras verksamheter för att ge besökare ökad tillgång till både museum och bibliotek och därmed bättre service och större tillgänglighet.

Invigning med Hagerman

Samlokaliseringen av bibliotek och museum sker för första gången i Sverige och har genomförts i samverkan mellan Lilla Edets kommun och Lödöse museum / Västarvet med bidrag från Boverket.
Den officiella invigningen sker lördagen den 3 september med medeltida inslag. På programmet står bland annat följande:
• Besök av författaren och historikern Maja Hagerman som visar bilder och berättar om Runor – De unika stenbrevens berättelser.
• Vidare finns det möjlighet att rista runor och skriva med gåspenna,medeltida musik med Alban och Vapendragarna.

Förfädernas arv och varv

Detta är också ett bra tillfälle att ta en titt på museets utställningar om det medeltida Lödöse, Bilder av våra förfäder och Varvs- och sjöfartshistoria i Göta älvdalen.
Besökarna kan också beskåda de nya bibliotekslokalerna och den fina örtagården. Lödöse bibliotek påbörjar under hösten ett projekt som syftar till att profilera sig på barn- och ungdomslitteratur om historia med fokus på medeltiden. Projektet stöds av Kulturrådet och riktar sig främst mot skolklasser som vid sina besök av medeltidsmuseets utställningar även ska kunna välja bland både skön- och facklitteratur inom ämnet.

Fakta:

Västarvet är Sveriges största natur- och kulturarvsförvaltning och finns inom Västra Götalandsregionen. Västarvet bedriver verksamheten på Bohusläns museum, Göteborgs Naturhistoriska museum, Lödöse museum, Vänersborgs museum och kulturlagret, Vitlycke museum, Slöjd och Byggnadsvård, Västergötlands museum, Slöjd i Väst, Studio Västsvensk Konservering och Forsviks Bruk.


Läs mer