Stipendium delades ut till handikappidrottare. Se filmen om pristagarna.

Bildruta ur filmen om handikappstipendiaterna. Jennie Ekström.

Se filmen om pristagarna (flash)

Västra Götalandsregionen delar årligen ut 100 000 kronor för att uppmärksamma personer inom handikappidrotten som kan vara förebilder som stimulerar till idrottsutövning. Vid regionfullmäktiges sammanträde på tisdagen delade regionfullmäktiges ordförande Hans Aronsson ut 2008 års handikappidrottsstipendium.

 

I år får tre aktiva och en ledare dela på pengarna:

Linus Karlsson, Grästorp - bordtennis, 30 000 kronor

Linus deltog i Paralympics i Peking där han tog en meriterande seger mot den regerande Paralympicsmästaren Ladislav Gaspar från Slovakien. Hans mål är att långsiktigt klättra på världsrankingen.

Jennie Ekström, Vara - simning, 30 000 kronor

Jennie är med i svenska handikapplandslaget sedan maj 2007 och deltog även hon i Paralympics med en fjärde plats på 50 meter frisim och en femte plats på 150 meter medley som bästa resultat.

Mariah Sethsen, Lidköping - elektronskytte, 20 000 kronor

Mariah tränar elektronskytte två dagar i veckan, tävlar mycket och siktar nu på att lära sig skjuta utan stöd så att hon kan vara med i mästerskapstävlingar och eventuellt även på internationella tävlingar.

Kaj Andersson, Göteborg – tränare/ledare bordtennis, 20 000 kronor

Kaj har som idrottsutövare representerat Sverige i både VM och EM med ett VM-silver individuellt och VM-guld i lag som främsta meriter. Han har varit aktiv inom bland annat bordtennis, simning och ridning. Hans mål är att fortsätta arbeta med idrotten och föra fram de ungdomar som han tränar mot nya mål.