Det går att träna sig att minnas bättre

Idriz Zogai har tränat sitt minne och är rankad på topp hundra över de mest minnesgoda i världen

Idriz Zogai har tävlat i minnes-VM sedan 1994 och är rankad topp 100 i världen. "Hjärnan är som en muskel som man kan träna upp. Själv betraktar jag mig som en elitidrottare", säger han.

Möten, tandläkartider, portkoder, födelsedagar. Semestern är över och snart är tillvaron återigen proppfull med saker att hålla reda på. Ibland känns hjärnan som en teflonpanna – ingenting fastnar. Men det finns metoder för att träna upp minnet.


Psykologer och minnesforskare har kommit fram till att vi människor bara klarar av att hålla sju eller åtta saker aktiva i minnet åt gången. Stoppar vi in en nionde trillar obönhörligen något annat bort och det kan vi inte göra så mycket åt, sägs det, eftersom våra hjärnor helt enkelt är konstruerade på det sättet. Det håller dock inte Idriz Zogaj med om.
– Hjärnan är som en muskel som man kan träna upp, säger han. Själv betraktar jag mig som en elitidrottare och ju mer jag tränar, desto bättre blir jag på att minnas. Idriz har tävlat i minnes-VM sedan 2004 och är rankad topp 100 i världen.
Ett Minnes-VM innehåller tio olika grenar. En tävlingsgren går till exempel ut på att under en timme memorera ordningsföljden av så många kortlekar så möjligt. I en annan gren ska deltagarna lära sig flera A4-sidor med ettor och nollor under trettio minuter. Vi medelmåttigt minnesgoda kan lätt häpna över prestationerna i dessa mästerskap. Världsrekordet i att memorera en hel kortlek ligger till exempel på 24.97 sekunder.


Så tränar du ditt minne

Men minnesträning är faktiskt något som vi kan ägna oss åt lite till mans. Försök lägga medtrafikanternas bilnummer på minnet när du är ute och kör och memorera gärna dina vänners telefonnummer, till exempel. För den som vill tävla i minne krävs det dock mer än vanlig vardagsmotion. Till att börja med måste du lära dig ett antal aktiva minnestekniker och grunden för dessa är associationer.
– Det enklaste sättet att komma ihåg något är att skapa roliga och färgglada bilder, säger Idriz Zogaj. Det får gärna vara associationer som luktar och smakar. Minnet blir bättre om man använder alla sina sinnen och har roligt. På så sätt aktiverar man hela hjärnan.


Koppla siffror och människor

En metod för att snabbt memorera siffror går ut på att man på förhand väljer ut personer som motsvarar alla nummer mellan 00 och 99. Idriz Zogaj har till exempel valt Kajsa Bergkvist som siffran 32. 32 är också verbet att hoppa höjd och objektet en höjdhoppsribba. 65 motsvarar Stefan Edberg, att spela tennis och ett tennisrack lika så, medan 67 är spindelmannen som skjuter spindelnät. Genom att kombinera personerna med vad de gör och vad de använder så kan man i en bild få ihop ett helt telefonnummer. 32 65 67 motsvaras alltså av Kajsa Bergkvist spelar tennis med ett spindelnät som racket. Behöver man lära sig riktigt många nummer kan man placera ut bilderna utefter en sträcka som man känner väl, vilket är en teknik som användes redan under antiken för att memorera långa versepos. (Metoden kallas för loci-metoden efter Grekiskans Loci som betyder just plats.)

Inte bara minnet förbättras

Den kontinuerliga träningen har förstås gjort att Idriz gradvis förbättrat sina prestationer men det är inte bara minnet som blivit bättre. Idriz menar att han även har blivit bättre på att koncentrera sig och på att lösa problem.
– Häromdan följde jag med min bror på schackturnering, berättar han. Jag har inte spelat schack sedan innan jag började träna minnet och ändå har jag blivit mycket bättre. Plötsligt kunde jag se hur spelet skulle kunna utveckla sig utifrån olika drag. Det var häftigt.

Text : Benedicta Cavallin
Bild : Anna Rehnberfg

Så blir du minnesgod

Sov ordentligt: Speciellt drömmen är viktig för att våra upplevelser ska lagras in i minnet. Sover vi för dåligt blir vi lätt disträa och glömska. Även stress ger sämre minne och gör att vi får svårt att koncentrera oss.

Träna hjärnan: Lite vardagsträning är aldrig fel. Lös korsord eller roa dig med att memorera saker bara för skojs skull. Varför inte föreslå arbetskamraterna att ni tar en match ”Ett skepp kommer lastat” på lunchen?

Skaffa rutiner: Det kan ta tid att lära sig att alltid lägga nycklarna på ett ställe, men när du vant dig är det väldigt skönt att slippa leta. Andra goda vanor är att alltid föra in allt som händer i almanackan direkt och att ägna en minut åt att gå igenom vad man behöver ha med sig innan man går hemifrån.

Visualisera dina Kom-ihåg-listor: Går du igenom varje morgon vad som ska hända under dagen blir det lättare att hålla ordning på alla tider att passa. Ska du till tandläkaren klockan två så föreställ dig du tittar på klockan medan du ligger i tandläkarstolen och gapar.


Minneseliten möts

25–26 september anordnas Swedish Open och Minnes- SM i en ljudisolerad monter på Bokmässan i Göteborg. Minnestävlingar består av tio grenar. Deltagarna ska bland annat memorera ord, siffror, ordningsföljden av binära tal (ett och nollor), kortlekar, ansikten och namn. Det finns också en ambition om att få VM till Göteborg 2012. Läs mer på   www.minnesforbundet.se.