
Västra Götalandsregionen satsar målmedvetet på att fler ska starta företag i Västra Götaland. Speciellt görs insatser för att starta och utveckla fler teknik- och kunskapsbaserade tillväxtföretag som verkar på en internationell marknad.
Vi arbetar också för att fler kvinnor och invandrare ska starta företag. Detta görs bland annat genom vi ger bidrag till inkubatorer för företagsutveckling och genom att vi erbjuder såddfinansiering till nystartade teknik- och kunskapsintensiva företag.
För att nyföretagandet skall bidra till ökad konkurrenskraft och regional tillväxt krävs det att fler nya företag utvecklar nya produkter, processer och koncept som kan konkurrera på en marknad utanför regionen.
För att generera fler innovativa och kunskapsintensiva företag med tillväxtpotential arbetar Västra Götalandsregionen för att stärka innovationskedjan. Detta görs bland annat genom attitydpåverkande insatser, insatser som syftar till att utveckla idéer till kommersiella projekt samt stöd vid företagsbildning och till nystartade företag.
Kontaktpersoner:
Marie Sjövall
marie.sjovall@vgregion.se
031-63 09 87
Lars-Erik Larsson
lars-erik.larsson@vgregion.se
0521-27 58 61