Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Presskontakter alla verksamheter

Här hittar du alla tillgängliga presskontakter för VGR:s verksamheter.

Saknar du något är du alltid välkommen att kontakta Presstjänsten på 010-441 41 99 på vardagar mellan 08:00-17:00 eller mejla till presstjansten@vgregion.se.

1177.se Vårdguiden på webben

Jan Kallenberg
jan.kallenberg@vgregion.se 0767-81 52 68

1177 Vårdguiden på telefon

Veronica Fareld
veronica.fareld@vgregion.se 0703-71 12 25

Biobank Väst

Emma Hvitfeldt
emma.hvitfeldt@vgregion.se 0767-81 52 68

Film i Väst

Gus Kaage
gus.kaage@filmivast.se 0707-58 16 33

Folkhögskoleförvaltningen

Tobias Johansson
tobias.t.johansson@vgregion.se 0761-45 02 89
Anders Ahlmström
anders.ahlstrom@vgregion.se 0767-75 48 40

Folktandvården

Ebba Strömqvist
ebba.stromqvist@vgregion.se 0705-88 58 04

Förvaltningen för kulturutveckling

Julia Collinius
julia.collinius@vgregion.se 0722-16 77 23
Zara Tellander
zara.tellander@vgregion.se 0700-21 18 23
Ida Northfell
ida.northfell@vgregion.se 0708-42 15 38

Gothia Forum

Lisa Snäll
lisa.snall@vgregion.se 0700-82 49 15
Åsa Särlvik
asa.sarlvik@vgregion.se 0767-92 66 46

Göteborgs botaniska trädgård

Agneta Green
agneta.green@vgregion.se 0707-40 80 19

GöteborgsOperan

Presstjänst
press@opera.se
031-10 80 35
Marie Branner
marie.branner@opera.se 0768-01 80 35
Emil Rinstad
emil.rinstad@opera.se 0707-50 40 33

Göteborgs Symfoniker

Stefan Nävermyr
stefan.navermyr@gso.se 0702-18 20 77

Habilitering & Hälsa

Elin Granfors
elin.granfors@vgregion.se 0700-82 43 00
Mats Larsson
mats.olof.larsson@vgregion.se 0703-41 95 00

Hälsan och Stressmedicin

Turid Oom
turid.oom@vgregion.se 0706-90 75 36
Anna Selander
anna.selander@vgregion.se 0709-67 93 47

Kommunikatör i beredskap (KiB)

koncernkontoret.kib@vgregion.se
Ring växeln 010-441 00 00 och begär Kommunikatör i Beredskap. 

Koncernkontoret

Presstjänst
presstjansten@vgregion.se
010-441 41 99

Naturbruksförvaltningen

Sofie Liljegren
sofie.liljegren@vgregion.se 0700-82 56 69

NU-sjukvården

Presstjänst
nu.kommunikation@vgregion.se
010-435 65 01
Niklas Claesson
niklas.claesson@vgregion.se 0700-82 58 14

Närhälsan

Presstjänst
narhalsan.kommunikationsavd@vgregion.se
Björn Johansson
bjorn.hr.johansson@vgregion.se 0722-01 55 49
Lena Lundberg
lena.marie.lundberg@vgregion.se 0706-48 15 72

Regionhälsan

Veronica Fareld
veronica.fareld@vgregion.se 0703-71 12 25
Jonna Andersson
jonna.andersson@vgregion.se 072-202 35 64

Regionservice

Dag Thyselius
dag.thyselius@vgregion.se 0722-14 18 36
Maria Berg
maria.f.berg@vgregion.se 0700-82 53 69
Madeleine Johnsson
madeleine.l.johnsson@vgregion.se 0769-40 27 13

Regionteater Väst

Andreas Sollén
andreas.sollen@regionteatervast.se 0709-73 49 39

Sahlgrenska International Care

Paulina Sarbinowska
paulina.sarbinowska@vgregion.se  0723-19 72 69

Sahlgrenska universitetssjukhuset

Presstjänst
massmedia.su@vgregion.se
031-342 96 00

Sjukhusen i Väster 

Presstjänst
sv.kommunikationsenheten@vgregion.se

Josefina Brattö
josefina.bratto@vgregion.se 0700-82 43 80

Skaraborgs sjukhus

Jan Nyman
jan.x.nyman@vgregion.se 0702-54 41 62
Michael Malmborg
michael.malmborg@vgregion.se 0737-08 57 04

Södra Älvsborgs sjukhus

Presstjänst
info.sas@vgregion.se
033-616 24 44
Urban Wigert
urban.wigert@vgregion.se 0761-44 38 72

Smittskydd

Presstjänst
presstjansten@vgregion.se, 010-441 41 99
Johanna Bernhardsson
johanna.bernhardsson@vgregion.se 0700-82 46 40

Turistrådet Västsverige AB

Johan Wetterberg
johan.wetterberg@vastsverige.com 031-81 83 90

VGR IT

Catrine Sangberg
catrine.sangberg@vgregion.se 0705-72 88 12
Lise-Lotte Carlsson
lise-lotte.s.carlsson@vgregion.se 0700-82 26 03
Carin Lundin
carin.lundin@vgregion.se 0722-26 51 09

Västfastigheter

Tina Norin
tina.norin@vgregion.se 0722-05 71 45
Charlotta Moberger

charlotta.moberger@vgregion.se 0707-25 02 44

Västtrafik

Presstjänst
press@vasttrafik.se
0771-41 43 99
Henrik Kjellberg
henrik.kjellberg@vasttrafik.se 0730-74 57 76
Mette Ramquist
mette.ramquist@vasttrafik.se 0702-90 68 18


Senast uppdaterad: 2021-09-08 11:47