Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.

Gå direkt till huvudinnehållet

Sean Ge och Jenni Louwen är 2023 års residenskonstnärer!

För tredje året arrangerar Göteborgs Dans- och Teaterfestival och Förvaltningen för kulturutveckling  ett produktionsresidens för dans, i samarbete med Vitlycke Center for Performing Arts, Vara Konserthus, Vänersborgs kommun och Borås Stad.

Och den 25 november 2023 på Vitlycke Centre for Performing Arts i Tanum är det premiär på ett helt nytt dansverk på temat Extraterrestial – an interactive show about the unknown.

”Varför är vi så fascinerade av liv vars existens inte är bevisad och hur kommer det sig att vi illustrerar dessa med mänskliga proportioner?”

Efter premiär är det dag för regional turné till Stora Teatern i Göteborg, Vara Konserthus och Borås.
I Vänersborg kommer residenskonstnärerna att göra workshoppar.

Inom ramen för produktionsresidenset görs det även ett mindre utvecklingsresidens och där är det dansaren Tevin Redvall som är residenskonstnär.


Senast uppdaterad: 2023-04-28 14:59