Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Det regionala arrangörsstödet

Varje år avsätter Kulturnämnden i Västra Götalandsregionen pengar till det regionala arrangörsstödet. Pengarna är till för Västra Götalands 49 kommuner och syftar till att stärka arbetet med kultur för barn och unga.

Alla kommuner har en reserverad summa av stödet. Summan baseras på antalet barn mellan 3 och 19 år som bor i kommunen. Arrangörsstödet ska komplettera kommunens egna satsningar på kultur för barn och unga. De senaste åren har stödet uppgått till runt 11 miljoner kronor. Förvaltningen för kulturutveckling, en av Västra Götalandsregionens kulturförvaltningar, har uppdraget att administrera och utveckla arrangörsstödet.

Stödet kan användas till:

  • Föreställningar
  • Författarbesök
  • Workshops och kulturpedagogiska projekt
  • Skolbio
  • Resor till natur- och kulturverksamheter i Västra Götaland
  • Entréavgifter, biljetter och/eller guidade visningar på godkända besöksmål

Kulturutövarna som anlitas ska vara professionella. Arrangörsstödet är uppdelat i två delar, subventionsstöd och omkostnadsstöd.

Med anledning av corona/covid-19: Vad gäller för inställda föreställningar/aktiviteter?

I det rådande läget med covid-19 har många kommuner beslutat att ställa in planerade kulturarrangemang. Även inställda kulturarrangemang kan innebära kostnader för kommunerna. Styrelsen för kulturutveckling har beslutat att stötta kommunerna och värna kulturutövarna genom att tillåta att det regionala arrangörsstödet kan sökas och användas även för inställda arrangemang där kommunen har kostnader.

Ale
Sofie Pheiffer Rittfeldt sofie.pheifferrittfeldt@ale.se

Alingsås
Josefin Cowie josefin.cowie@alingsas.se

Bengtsfors
Maria Sthyr maria.sthyr@bengtsfors.se

Bollebygd
Nina Persson nina.persson@bollebygd.se

Borås
Ester-Lee Heller ester-lee.heller@boras.se

Dals-ed
Jenny Andersson jenny.andersson@utb.dalsed.se

Essunga
Jenny Pettersson jenny.pettersson@essunga.se

Falköping
Rob Coe robert.coe@falkoping.se

Färgelanda
Lehnida Huric lehnida.huric@fargelanda.se

Grästorp
Carina Andersson carina.bib.andersson@grastorp.se

Gullspång
Jc Svensson jc.svensson@gullspang.se

Göteborg
Mia Björklund mia.bjorklund@kultur.goteborg.se

Götene
Ann-Sofie Andersson ann-sofie.andersson@gotene.se

Herrljunga
Anna Linderoth anna.linderoth@herrljunga.se

Hjo
Lena Fastmark lena.fastmark@hjo.se

Karlsborg
Johanna Marström johanna.marstrom@karlsborg.se

Kungälv
Anneli Lagergren anneli.lagergren@skola.kungalv.se

Lerum
Lena Torquato Lidén lena.torquatoliden@lerum.se

Lidköping
Martin Wahlqvist Martin.Wahlqvist@lidkoping.se

Lilla Edet
Tina Hurtig christina.hurtig@lillaedet.se

Lysekil
Cecilia Lindstrand Cecilia.Lindstrand@lysekil.se

Mariestad
Lina Edkvist lina.edkvist@mariestad.se

Mark
Carola Melo carola.melo@mark.se

Mark
Hanna Uddenberg hanna.uddenberg@harryda.se

Mellerud
Katarina Kjörling katarina.kjorling@mellerud.se

Munkedal
Jan-Olof Karlsson jan-olof.karlsson@munkedal.se

Mölndal
Sara Sivre sara.sivre@molndal.se

Orust
Anders Bertrandsson anders.bertrandsson@orust.se

Partille
Maria Dahl maria.dahl@partille.se

Skara
Johanna Andersson johanna.andersson@skara.se

Skövde
Jonna Ahlander jonna.ahlander@skovde.se

Sotenäs
Joakim Linder joakim.linder@sotenas.se

Stenungsund
Petter Kauttmann petter.kauttmann@stenungsund.se

Strömstad
Tove Meyer tove.meyer@stromstad.se

Svenljunga
Catrin Wolgner catrin.wolgner@svenljunga.se

Tanum
Rhona Thingnes Rhona.Thingnes@tanum.se

Tibro
Towe Lindblom towe.lindblom@tibro.se

Tidaholm
Lars Paulsson lars.paulsson@tidaholm.se

Tjörn
Isabelle Felczak isabelle.felczak@tjorn.se

Tranemo
Johanna Gustafsson johanna.gustafsson@tranemo.se

Trollhättan
Birgitta Berntson-Ärje birgitta.berntson-arje@trollhattan.se

Töreboda
Pethra Kersna pethra.kersna@toreboda.se

Uddevalla
Charlotta Byberg charlotta.byberg@uddevalla.se

Ulricehamn
Michael Jensen michael.jensen@ulricehamn.se

Vara
Helena Helén helena.helen@varakonserthus.se

Vårgårda
Robert Almqvist robert.almqvist@vargarda.se

Vänersborg
Thomas Johansson thomas.johansson@vanersborg.se

Åmål
Charlin Svanér de la Cruz charlin.svaner-delacruz@amal.se

Öckerö
Lotta Magnusson Nyberg lotta.m.nyberg@ockero.se

Åsa Jansson

Konsulent
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Jonna Börjesson

Konsulent
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer
Senast uppdaterad: 2021-06-02 08:23