För dig som är konferensgäst

Här hittar du program och information inför konferensen, för dig som fått en inbjudan. Denna sida kommer att uppdateras efter hand med mer utförlig information.
Program
Konferencier är Karin Hübinette, journalist och programledare och sedan juni 2020 ordförande för Institutet för mediestudier.
Konferensens fullspäckade program belyser och problematiserar frågor om medie- och informationskunnighet från flertalet perspektiv. Några programpunkter i urval: Samtidens MIK-paradoxer, Kunskap och demokrati, MIK i Sverige, Den rörliga kunskapsbilden, Dagens medie- och kommunikationsvanor, Varför är MIK viktigt när demokratin hotas? Vad har MIK för plats i utbildning?
Under konferensen kommer du att få ta del av aktuella projekt, kartläggningar och forskning om medie- och informationskunnighet. Du kommer också att få internationella perspektiv, bland annat från UNESCO MIL Week som pågår samtidigt i Nigeria.
Organisationer som medverkar i programmet är bland andra Svenska Unescorådet, universiteten i Göteborg, Uppsala, Umeå och Stockholm, The London School of Economics and Political Science, Högskolan i Borås, Sveriges forskningsinstitut RISE, Statens Medieråd, Plattform Produktion, Backatorpsskolan, Filminstitutet, Facebook, Myndigheten för press, tv och radio och Västra Götalandsregionen.
Under den andra konferensdagen har du möjlighet att delta i samtalen i konferensens dialogrum, där du kan välja mellan dessa ämnen:
- Lokal, regional och nationell samverkan kring MIK
- MIK, bildning och livslångt lärande
- MIK i ett mångkulturellt samhälle
- Sociala medier och aktivism
- MIK, AI och framtida teknik
Utöver konferensens programinnehåll är du välkommen att besöka den utställning med MIK-fokus som kommer att pågå i konferenslokalen under båda dagarna.
På onsdagskvällen bjuder Västra Götalandsregionens regionfullmäktige in till middag.
Välkommen!
Inbjudan
Till konferensen inbjuds särskilt berörda aktörer.
Är du en av de inbjudna men har förlagt din inbjudan?
Kontakta då:
pia-marie.wehrling@vgregion.se
Hotellerbjudande
För dig som behöver övernattning i samband med konferensen finns ett fördelaktigt erbjudande på Elite Park Avenue Hotel på Kungsportsavenyn. Hotellet ligger bara några minuters promenad från Humanistiska fakulteten där konferensen ges. Det är också i samma hus som hotellet som onsdagens middag hålls, på AtPARK restaurang.
Läs mer om hotellerbjudandet och boka ditt rum här.
Kontakt
För frågor om konferensen kontakta:
pia-marie.wehrling@vgregion.se
karolina.westling@kultvet.gu.se