Regionala medicinska terapigrupper

De regionala medicinska terapigrupperna arbetar på uppdrag av Läkemedelskommittén i Västra Götalandsregionen och är en del av den regionala kunskapsorganisationen. Terapigrupperna utgör expertgrupper inom sina respektive områden med mål att bidra till en säker, rationell och kostnadseffektiv läkemedelsanvändning.

Terapigruppernas hemsidor

Kontaktuppgifter till Terapigrupperna

Allergi – Andning – ÖNH
Ordförande: Överläkare Monica Arvidsson monica.be.arvidsson@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Karin Nilsson karin.ab.nilsson@vgregion.se

Barn och ungdom
Ordförande: Överläkare Niklas Segerdahl niklas.segerdahl@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Maria Norén maria.noren@vgregion.se

Blod
Ordförande: Vakant
Sekreterare: Apotekare Sara Sjöberg sara.a.sjoberg@vgregion.se

Diabetes
Ordförande: Överläkare Stig Attvall stig.attvall@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Lina Bladh lina.bladh@vgregion.se

Endokrinologi
Ordförande: Överläkare Anna Nilsson anna.g.nilsson@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Maria Norén maria.noren@vgregion.se

Fysisk aktivitet
Ordförande: Överläkare Mats Börjesson mats.borjesson@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Anna-Lena Waldestål anna.l.olsson@vgregion.se

Gynekologi
Ordförande: Överläkare Elisabeth Stadberg elisabeth.stadberg@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Georg Dolk georg.dolk@vgregion.se

Hjärta - Kärl
Ordförande: Överläkare Karin Manhem karin.manhem@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Lena Gustafsson lena.ma.gustafsson@vgregion.se

Hud
Ordförande: Distriktsläkare Eva Angesjö eva.angesjo@ptj.se
Sekreterare: Apotekare Ellen Isaksson ellen.i.isaksson@vgregion.se 

Infektion
Ordförande: Överläkare Gunnar Jacobsson gunnar.jacobsson@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Ulrika Eriksson Krebs ulrika.eriksson.krebs@vgregion.se 

Mage - Tarm
Ordförande: Överläkare Antal Bajor antal.bajor@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Susanne Mirshahi susanne.mirshahi@vgregion.se

Neurologi
Ordförande: Distriktsläkare Mats Elm mats.elm@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Lena Stroud lena.stroud@vgregion.se

Onkologi
Ordförande: Överläkare Andreas Hallqvist andreas.hallqvist@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Anna Stoopendahl anna.stoopendahl@vgregion.se

Osteoporos
Ordförande: Underläkare Kristian Axelsson kristian.axelsson@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Maria Norén maria.noren@vgregion.se

Psykiatri
Ordförande: Överläkare Ingrid Lindstedt ingrid.m.lindstedt@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Georg Dolk georg.dolk@vgregion.se

Reumatologi
Ordförande: Specialläkare Ulf Lindström ulf.lindstrom@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Anna Lindhé anna.lindhe@vgregion.se

Smärta
Ordförande: Överläkare Anders Mellén anders.mellen@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Sofia Blom sofia.blom@vgregion.se

Tandvård
Ordförande: Tandläkare Lena Rignell lena.rignell@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Susanne Mirshahi susanne.mirshahi@vgregion.se

Urologi
Ordförande: Specialläkare Henrik Larsson henrik.l.larsson@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Anna Stoopendahl anna.stoopendahl@vgregion.se

Vaccin
Ordförande: Sjuksköterska Ulrica Sand-Höglund ulrica.sand-hoglund@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Emma Lindhardt emma.lindhardt@vgregion.se 

Vätskor och nutrition
Ordförande: Överläkare Lars Öhrn lars.ohrn@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Anna Stoopendahl anna.stoopendahl@vgregion.se

Äldre och läkemedel
Ordförande: Överläkare Christina Sjöberg christina.a.sjoberg@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Tobias Karlsson tobias.m.karlsson@vgregion.se

Ögon
Ordförande: Överläkare Rebecca Oscarsson rebecca.oscarsson@vgregion.se
Sekreterare: Apotekare Reza Asadian reza.asadian_falahieh@vgregion.se

Senast uppdaterad: 2019-02-21 16:12