Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kvalitetsdriven verksamhetsutveckling

Enhet kvalitetsdriven verksamhetsutveckling arbetar strategiskt för att genomföra systemförändringar för att öka kvaliteten i hälso- och sjukvården.

Vi bidrar till arbetet med dagliga, ständiga förbättringar och medverkar också till att stimulera och accelerera lärandet i organisationen. Målet är att stärka kvaliteten inom hälso- och sjukvården genom att utveckla helhetslösningar som utgår från patienternas behov och resurser. Dessa förändringar innebär att vi behöver lämna stuprörstänkande och enkla lösningar. Det här gör vi tillsammans med patienter och vårdens olika professioner i samarbete med olika externa aktörer.

På de här sidorna hittar du information om vilka olika områden vi arbetar med just nu, och hur. 

Lars Rex

Enhetschef kvalitetsdriven verksamhetsutveckling
Telefonnummer

Lars Rex, enhetschef
lars.rex@vgregion.se

Sverker Andersson, regionutvecklare
sverker.andersson@vgregion.se

Cecilia Berg Backström, projektsamordnare
cecilia.berg.backstrom@vgregion.se

Mikael Bengtsson, regionutvecklare
mikael.bengtsson@vgregion.se

Jeanette Bäfverfeldt, regionutvecklare
jeanette.bafverfeldt@vgregion.se

Claes Gustafsson, medicinsk rådgivare
claes.gustafsson@vgregion.se

Lars Ladfors, medicinsk rådgivare
lars.ladfors@vgregion.se

Sylvia Määttä, strateg
sylvia.maatta@vgregion.se

Helena Ogink, regionutvecklare
helena.ogink@vgregion.se

Katrin Modig Pallin, regionutvecklare
katrin.modig-pallin@vgregion.se

Agneta Patriksson, regionutvecklare
agneta.patriksson@vgregion.se

Fredrik Sandberg, regionutvecklare
fredrik.sandberg@vgregion.se

Kajsa Söderblom, regionutvecklare (föräldraledig)
kajsa.soderblom@vgregion.se

Peder Welin, regionutvecklare
peder.welin@vgregion.se

Kunskapscentrum för jämlik vård

Kristin Eliasson, teamledare
kristin.eliasson@vgregion.se

Tina Andersson, regionutvecklare
tina.andersson@vgregion.se

Åsa Davidsson, regionutvecklare
asa.davidsson@vgregion.se

Andrea Liljenbrunn, praktikant
andrea.liljenbrunn@vgregion.se

Sofia Nilsson, regionutvecklare
sofia.ec.nilsson@vgregion.se

Pia Nordström, regionutvecklare
pia.nordstrom@vgregion.se

Anke Samulowitz, regionutvecklare
anke.samulowitz@vgregion.se

Senast uppdaterad: 2019-06-26 11:29