Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kvalitetsdriven verksamhetsutveckling

Enhet kvalitetsdriven verksamhetsutveckling arbetar strategiskt för att genomföra systemförändringar för att öka kvaliteten i hälso- och sjukvården.

Vi bidrar till arbetet med dagliga, ständiga förbättringar och medverkar också till att stimulera och accelerera lärandet i organisationen. Målet är att stärka kvaliteten inom hälso- och sjukvården genom att utveckla helhetslösningar som utgår från patienterna. Förändringarna innebär att vi behöver lämna stuprörstänkande och enkla lösningar. Det här gör vi tillsammans med patienter och vårdens olika professioner i samarbete med olika externa aktörer.

Här ser du vilka olika områden vi arbetar med just nu.

Regional kunskapsstyrning

Ett system för kunskapsstyrning etableras i alla Sveriges regioner för att säkra en jämlik vård och bästa tillgängliga kunskap.

Jämlik vård

Kunskapscentrum för jämlik vård är ett integrerat team i enheten kvalitetsdriven verksamhetsutveckling.

Psykisk hälsa

Kunskapsstöd för psykisk hälsa är ett integrerat team i enheten kvalitetsdriven verksamhetsutveckling

Tjänstedesign

Vi hjälper er att skapa tjänster som är användbara och betydelsefulla för patienter, närstående, organisationen och medarbetarna.

Utbildning

Vi erbjuder utbildningar inom området kvalitetsdriven verksamhetsutveckling.

Länkar och samarbete

Här kan du hitta länkar till och information om våra samarbetspartners och inspirationskällor.

Lars Rex

Enhetschef kvalitetsdriven verksamhetsutveckling
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Distributionslista: rs.koncernkontoret.hos.kvalitetsdrivenverksamhetsutveckling@vgregion.se

Erika Ekstrand Adolfsson, samordnare
erika.ekstrand.adolfsson@vgregion.se

Anna Wreeby, regionutvecklare
anna.wreeby@vgregion.se

Ann Törnell, regionutvecklare 
ann.tornell@vgregion.se

Carolina Bergerum, regionutvecklare
carolina.bergerum@vgregion.se

Lena Bernander, administrativ koordinator
lena.bernander@vgregion.se

Maria Dahlström Roos, regionutvecklare
maria.dahlstrom.roos@vgregion.se

Mikael Bengtsson, regionutvecklare
mikael.bengtsson@vgregion.se

Lars Ladfors, medicinsk rådgivare
lars.ladfors@vgregion.se

Helena Ogink, regionutvecklare
helena.ogink@vgregion.se

Katrin Modig Pallin, regionutvecklare
katrin.modig-pallin@vgregion.se

Kerstin Hinz, regionutvecklare
kerstin.hinz@vgregion.se

Madeliene Hammar, regionutvecklare
madeliene.hammar@vgregion.se

Madelene Parkhagen, regionutvecklare (föräldraledig)
madelene.parkhagen@vgregion.se

Peder Welin, regionutvecklare
peder.welin@vgregion.se

Kunskapscentrum för jämlik vård

Kristin Eliasson, teamledare
kristin.eliasson@vgregion.se

Anke Samulowitz, regionutvecklare
anke.samulowitz@vgregion.se

Charlotta Sundin Andersson, regionutvecklare
charlotta.s.andersson@vgregion.se

Kajsa Björnestedt, regionutvecklare
kajsa.björnestedt@vgregion.se 

Sofia Nilsson, regionutvecklare (föräldraledig)
sofia.ec.nilsson@vgregion.se

Sara Tedsjö, regionutvecklare
sara.tedsjo@vgregion.se

Tina Andersson (föräldraledig)
tina.andersson@vgregion.se

Åsa Davidsson, regionutvecklare
asa.davidsson@vgregion.se

 

Kunskapsstöd för psykisk hälsa

Lise-Lotte Risö Bergerlind, teamledare
lise.lotte.risobergerlind@vgregion.se

Anna Simonsson, regionutvecklare
anna.e.simonsson@vgregion.se

Ann-Kristin Antonsson, administrativ koordinator
ann-kristin.antonsson@vgregion.se

Annika Stenström, regionutvecklare
annika.stenstrom@vgregion.se

Elisabeth Rahmberg Johansson, strateg
elisabeth.rahmberg@vgregion.se

Elna Persson, regionutvecklare
elna.persson@vgregion.se

Eva Hallberg, regionutvecklare
eva.k.hallberg@vgregion.se

Gunilla Dalenbäck, regionutvecklare
gunilla.dalenback@vgregion.se

Lena Risö, medicinsk rådgivare
lena.riso@vgregion.se

Pethra Zollfrank, regionutvecklare
pethra.zollfrank@vgregion.se

Sara Salarvan, regionutvecklare
sara.salarvan@vgregion.se

Therese Nielsen Lindén, regionutvecklare
therese.linden@vgregion.se

Ulf Svensson, medicinsk rådgivare
ulf.svensson@vgregion.se

Ulrika Lundberg, regionutvecklare
ulrika.lundberg@vgregion.se

Senast uppdaterad: 2021-06-04 09:57