Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Nätverk

Centrum för fysisk aktivitet samordnar tre nätverk för FaR-ansvariga och förskrivare. Syftet med nätverken är att sprida information om senaste forskningen och annat nytt kring fysisk aktivitet och FaR som behandling. Vi arbetar också aktivt med att utbyta kunskap och erfarenheter kring FaR-arbetet på våra enheter. Det rekommenderas att varje enhet har en FaR-ansvarig. Om ni inte har en FaR-ansvarig på er enhet kontakta någon av nätverksansvariga nedan.

Som FaR-ansvarig på vårdcentral har du bland annat som uppgift att sprida information om FaR till medarbetare och skapa rutiner/arbetssätt kring FaR på enheten samt delta på nätverksmöten.

Uppdragsbeskrivning FaR-ansvarig på vårdcentral (pdf)

Kommande nätverksträff:
Torsdag 3/12 kl 13.30-16.00 - anmälan

Material från nätverksträffar: 
Mötesanteckning 201006 (pdf)
Presentation 201006 (pdf)

Mötesanteckning 200219 (pdf)
Presentation 200219 (pdf)

Nätverksansvariga: 

Elin Laurila elin.laurila@vgregion.se
Karin Valle-Bordes karin.valle_bordes@vgregion.se
Stefan Lundqvist stefan.lundqvist@vgregion.se

Som FaR-ansvarig på en rehabmottagning eller på habiliteringen har du bland annat som uppgift att sprida information om FaR till medarbetare och skapa rutiner/arbetssätt kring FaR på enheten samt delta på nätverksmöten.

Uppdragsbeskrivning FaR-ansvarig rehab och habilitering (pdf)

Material från nätverksträffar:
Mötesanteckningar 201015 (pdf)
Presentation 201015 (pdf)

Mötesanteckningar 200303 (pdf)
Presentation 200303 (pdf)

Nätverksansvariga:

Camilla Bylin-Ottehall camilla.bylin_ottehall@vgregion.se
Maria Strandberg maria.strandberg@vgregion.se
Emma Johansson emma.elisabet.johansson@vgregion.se
Stefan Lundqvist  stefan.lundqvist@vgregion.se

 

Hit bjuds hälso- och sjukvårdspersonal in från elevhälsan, BUM, BVC, BUP, ungdomsmottagningar, habilitering, mini-maria m fl. Detta är ett tillfälle för uppdaterad info om fysisk aktivitet och FaR, att utveckla kvalitén på förskrivning och hur vi använder fysisk aktivitet som behandling, och att gemensamt hitta lösningar på problem vi stöter på i verksamheterna. 

Uppdragsbeskrivning FaR-ansvarig barn och unga (pdf)

Material från nätverksträffar:
Mötesanteckningar 200928 (pdf)

Nätverksansvariga:

Charlotte Boman charlotte.boman@vgregion.se
Maria Abrahamsson Spasevski maria.spasevski@vgregion.se
Josefine Lindfors josefine.lindfors@vgregion.se

Regionala terapigruppen Fysisk aktivitet bjuder varje år in medarbetare inom hälso- och sjukvården i VGR till en utbildningsdag om fysisk aktivitet och FaR som behandlingsmetod.

Information och anmälan finns på www.vgregion.se/far

Ifall du har ytterligare frågor kan du kontakta Stefan Lundqvist, telefon 076 - 227 61 79 eller mejl stefan.lundqvist@vgregion.se .

Senast uppdaterad: 2020-11-05 16:21