ASSAR Industrial Innovation Arena får fortsatt finansiering 2021-2022

ASSAR Industrial Innovation Arena får fortsatt finansiering från Västra Götalandsregionen (VGR) för åren 2021-2022. Målet med projektet är att fortsätta stärka konkurrenskraften för den tillverkande industrin och teknikbolagen i Skaraborg. De områden som projektet kommer att fokusera på är omställning till elektriska drivlinor, produktutveckling, produktionseffektivisering och automation.
- ASSAR har utvecklats till en samverkansmiljö med tillverkande företag, deras leverantörer och akademiska partners vilket är en avgörande faktor för att kunna stärka våra positioner i den internationella konkurrensen. Det förbereder oss även för det stora industriella skifte som elektrifieringen av fordon innebär och är ett bra exempel på hur nätverk skapas i och kring science parks i Västra Götaland som stärker konkurrenskraften i sektorer där många är anställda, säger Kristina Jonäng, ordförande regionutvecklingsnämnden i VGR.
Beslutet om finansiering med 10 miljoner kronor fattades den 29 januari av VGR. ASSAR har sedan tidigare fått godkänd finansiering för åren 2021-2022 från Skaraborgs kommunalförbund, Skövde kommun och Europeiska regionala utvecklingsfonden. Tillsammans med Västra Götalandsregionen rör det sig om en total projektfinansiering på knappt 30 miljoner kronor för 2021-2022.
Pressmeddelande från Högskolan i Skövde