Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kontakter ÖKC

Överenskommelsen beslutas och drivs av beredningen för folkhälsa och social hållbarhet. Överenskommelsegruppen ansvarar för genomförandet. Arbetet kring överenskommelsen hanteras av VGR:s processledare och en representant från det civila samhället.

Beredningen för folkhälsa och social hållbarhet

Överenskommelsegruppen

Anna-Lena Holberg, sammankallande, (M), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet anna-lena.holberg@lerum.se 073-676 40 60

Jan Linde, representant för det civila samhället, Länsnykterheten jan.linde@folkhalsoarbete.se 070-588 65 84

Dario Espiga, representant för det civila samhället, de ekonomiska delregionala råden espigadario@gmail.com 0730-30 54 13

Janne Nolin, representant för det civila samhället, janne@hemgarden.nu
072-218 010 55

Karin Östring Bergman, (C), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet karin.ostring.bergman@centerpartiet.se  0705-40 32 59

Kerstin Joelsson-Wallsby (V), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet kerstin.joelsson-wallsby@vgregion.se  073-386 28 19

Linnéa Hultmark, (C), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet linnea.hultmark.hjo@gmail.com  073-731 15 17

Marita Graad Jansson, representant för det civila samhället, Västra Götalands bildningsförbund marita.graad@vgb.nu  070-970 94 00

Mats Hedenskog, representant för det civila samhället, FAMNA mats.hedenskog@skyddsvarnet.org  073-415 15 01

Soraya Zarza Lundberg, (S), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet soraya_zarza@hotmail.com 

Heidi Sandberg

Processledare det civila samhället
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Sofia Emanuelsson

Regionutvecklare
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Kontakter IOP

För förfrågningar om Idéburet offentligt partnerskap (IOP) inom regional utveckling kontakta Anne Svensson, anne.m.svensson@vgregion.se

För förfrågningar om IOP inom hälso- och sjukvården, mejla privatavårdgivare@vgregion.se

 

Ansluta sig till överenskommelsen mellan VGR och det civila samhället

När överenskommelsen beslutades 2014 anslöt sig 70 organisationer. Per den 2022-03-30 hade 114 organisationer skrivit under. Fler är välkomna!

Formulär för organisationer som vill ansluta sig till överenskommelsen. (doc)


Senast uppdaterad: 2022-01-13 12:06