Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Om oss

Överenskommelsen hanteras av regionstyrelsen genom beredningen för folkhälsa och social hållbarhet. För genomförande finns överenskommelsegruppen, tillsatt med politiker från beredningen, och lika många representanter från det civila samhället.

Birgitta Adler

Regionutvecklare
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Överenskommelsegruppen

Jan Alexandersson, (V), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet jan.alexandersson@vgregion.se, 070-661 41 74

Gunilla Bernhardsson, representant för det civila samhället, idrottsförbunden/parasporten gunilla.bernhardsson@comhem.se, 076-325 01 16

Dario Espiga, representant för det civila samhället, de ekonomiska delregionala råden espigadario@gmail.com, 0730-30 54 13

Marita Graad Jansson, representant för det civila samhället, Västra Götalands bildningsförbund marita.graad@vgb.nu, 070-970 94 00

Mats Hedenskog, representant för det civila samhället, FAMNA mats.hedenskog@skyddsvarnet.org, 073-415 15 01

Anna-Lena Holberg, sammankallande, (M), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet anna-lena.holberg@lerum.se, 073-676 40 60

Linnéa Hultmark, (C), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet linnea.hultmark.hjo@gmail.com, 073-731 15 17

Jan Linde, representant för det civila samhället, Länsnykterheten jan.linde@folkhalsoarbete.se, 070-588 65 84

Soraya Zarza Lundberg, (S), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet soraya_zarza@hotmail.com

Karin Östring Bergman, (C), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet Karin.ostring.bergman@centerpartiet.se, 0705-40 32 59

Tjänsteperson kopplad till denna grupp är regionutvecklare Birgitta Adler birgitta.adler@vgregion.se, 076-100 46 68

Kontakter IOP/inköp

För förfrågningar om Idéburet offentligt partnerskap inom hälso- och sjukvården, kontakta Ulrika Lundberg ulrika.lundberg@vgregion.se eller Harriet Johansson Dimberg, harriet.johnson.dimberg@vgregion.se

För förfrågningar om IOP inom regional utveckling kontakta Birgitta Adler, birgitta.adler@vgregion.se eller Anne Svensson, anne.m.svensson@vgregion.se

För förfrågningar inom inköp- och upphandling i relation till det civila samhället, kontakta Lena Göransson Modigh, lena.modigh@vgregion.se.

Senast uppdaterad: 2020-01-07 18:49