Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Allvarlig coronavirus-smitta i samhället

Minska smittspridningen genom att hålla avstånd till andra och stanna hemma vid minsta förkylningssymptom. Kontakta vården om du känner dig mycket sjuk.

Aktuell information om covid-19 (VGR)

Kontakter ÖKC

Överenskommelsen beslutas och drivs av beredningen för folkhälsa och social hållbarhet. Överenskommelsegruppen ansvarar för genomförandet. Arbetet kring överenskommelsen hanteras av VGR:s processledare och en representant från det civila samhället.

Beredningen för folkhälsa och social hållbarhet

Överenskommelsegruppen

Gunilla Bernhardsson, representant för det civila samhället, idrottsförbunden/parasporten gunilla.bernhardsson@comhem.se, 076-325 01 16

Dario Espiga, representant för det civila samhället, de ekonomiska delregionala råden espigadario@gmail.com, 0730-30 54 13

Marita Graad Jansson, representant för det civila samhället, Västra Götalands bildningsförbund marita.graad@vgb.nu, 070-970 94 00

Mats Hedenskog, representant för det civila samhället, FAMNA mats.hedenskog@skyddsvarnet.org, 073-415 15 01

Anna-Lena Holberg, sammankallande, (M), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet anna-lena.holberg@lerum.se, 073-676 40 60

Linnéa Hultmark, (C), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet linnea.hultmark.hjo@gmail.com, 073-731 15 17

Kerstin Jolsson-Wallsby (V), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet kerstin.joelsson-wallsby@vgregion.se 073-386 28 19

Jan Linde, representant för det civila samhället, Länsnykterheten jan.linde@folkhalsoarbete.se, 070-588 65 84

Soraya Zarza Lundberg, (S), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet soraya_zarza@hotmail.com

Karin Östring Bergman, (C), beredningen för folkhälsa och social hållbarhet karin.ostring.bergman@centerpartiet.se, 0705-40 32 59

Birgitta Adler

Regionutvecklare
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Heidi Sandberg

Processledare det civila samhället
Ikon för telefonnummer
Telefonnummer

Kontakter IOP och inköp

För förfrågningar om Idéburet offentligt partnerskap (IOP) inom regional utveckling kontakta Birgitta Adler, birgitta.adler@vgregion.se eller Anne Svensson, anne.m.svensson@vgregion.se

För förfrågningar om IOP inom hälso- och sjukvården, kontakta Ulrika Lundberg ulrika.lundberg@vgregion.se eller Harriet Johansson Dimberg, harriet.johnson.dimberg@vgregion.se

För förfrågningar inom inköp- och upphandling i relation till det civila samhället, kontakta Lena Göransson Modigh, lena.modigh@vgregion.se

Anslutna till överenskommelsen mellan VGR och det civila samhället

När överenskommelsen beslutades 2014 anslöt sig 70 organisationer. Nu har cirka 100 organisationer skrivit på. Fler är välkomna!

Organisationer som undertecknat överenskommelsen 

Formulär för organisationer som vill ansluta sig till överenskommelsen. (doc)

Senast uppdaterad: 2020-07-16 12:08