Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Sjukhusledning

Martin Rösman är sjukhusdirektör och sjukhusets högsta tjänsteman. Som stöd i sitt arbete har sjukhusdirektören en ledningsgrupp som består av verksamhetscheferna för de olika klinikerna och sjukhusdirektörens stab.

Martin Rösman, sjukhusdirektör 
martin.rosman@vgregion.se 

Malin Johansson, tf. HR-chef 
malin.ar.johansson@vgregion.se
 
Annica Nordmark, tf. ekonomichef
annica.nordmark@vgregion.se

Per Wiger, chefläkare
per.wiger@vgregion.se

Ulla Andersson, chefssekreterare
ulla.c.andersson@vgregion.se

Christina Nyström, chef för Kliniken för Akutmottagning och administration 
christina.nystrom@vgregion.se

Johan Kling, chef för Anestesikliniken 
johan.kling@vgregion.se
 
Henrik Jonsson, chef för Kirurg- och Ortopedkliniken 
henrik.p.jonsson@vgregion.se

Jörgen Andréasson, chef för Medicinkliniken
jorgen.andreasson@vgregion.se

 


Senast uppdaterad: 2019-06-24 12:14