Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kontaktuppgifter AT

Varje enskild klinik ansvarar för tillsättningen av underläkarvikariat, se lista nedan för kontaktperson.

Annelie Andersson
Utbildningssekreterare ST + AT Lidköping
Telefon: 0510-852 01
annelie.andersson@vgregion.se

Anna Bergsten
Utbildningssekreterare AT Skövde 
Telefon: 0500-43 14 47
anna.m.bergsten@vgregion.se

Magnus Boustedt, AT-chef
Telefon: 0510-857 45
magnus.boustedt@vgregion.se

Isak Arvidsson, övergripande AT-studierektor SkaS Skövde
isak.arvidsson@vgregion.se

Torun Bergdahl, övergripande AT-studierektor SkaS Lidköping
torun.bergdahl@vgregion.se

Lisa Lidholm, övergripande AT-studierektor primärvården Lidköping
lisa.lidholm@vgregion.se

Kajsa Hansson, övergripande AT-studierektor primärvården Lidköping (föräldraledig)
kajsa.m.hansson@brackediakoni.se

Klas Fellbrant, övergripande AT-studierektor primärvården Skövde
klas.fellbrant@vgregion.se

 


Kirurgi/urologi

Mia Jildenhed, studierektor AT mia.jildenhed@vgregion.se
Marcus Ekfjorden, studierektor AT marcus.ekfjorden@vgregion.se
Petter Skarbäck, schemaläggare AT-läkare kir, uro, ort petter.skarback@vgregion.se
Ida Strand, schemaläggare kir ida.strand@vgregion.se 
Johan Tengström, med ansvarig läkare (ul-vik) johan.tengstrom@vgregion.se
Linda Andersson, sekreterare  linda.r.andersson@vgregion.se 

Ortopedi

Petter Skarbäck, studierektor AT/Schemaläggare AT-läkare kir, uro, ort petter.skarback@vgregion.se
Hans Forsberg, studierektor ST hans.t.forsberg@vgregion.se
Moa Liljebäck, schemaläggare ort moa.liljeback@vgregion.se
Lotta Kettil, med ansvarig läkare (ul-vik) lotta.kettil@vgregion.se

Medicin

Emil Nordlander, läkarutb emil.nordlander@vgregion.se
Andreas Hertz,
studierektor AT andreas.hertz@vgregion.se
Sofie Ekblad
,
studierektor ST sofie.ekblad@vgregion.se
Fredric Sahlin
processchef (ul-vik)  fredric.sahlin@vgregion.se 

 

Akutmottagningen

Mikael Ryndel, processchef mikael.ryndel@vgregion.se
Erik Ullemark, studierektor ST erik.ullemark@vgregion.se

Anestesi

Krister Löfving, processchef/schemaläggare (har inga ul-vik) krister.lofving@vgregion.se
Linda Hänhert, studierektor AT linda.borg@vgregion.se 
Anna Widunder, studierektor ST anna.widunder@vgregion.se

Barn

Anna Claesson Ahlin, studierektor AT anna.claesson.ahlin@vgregion.se
Erik Kindgren,
studierektor ST erik.kindgren@vgregion.se

BUP

Rajna Knez, studierektor AT och ST rajna.knez@vgregion.se

Hud

Alexandra Forssgrenprocesschef (ul-vik)  alexandra.forssgren@vgregion.se
Maria Haraldsson, studierektor ST maria.haraldsson@vgregion.se

Infektion

Erik Backhaus, processchef/schemaläggare (ul-vik) erik.backhaus@vgregion.se  
Lovisa Frenning-Thorén, studierektor AT och ST lovisa.frenning-thoren@vgregion.se 

Kardiologi

Erik Frick, processchef (ul-vik) erik.frick@vgregion.se 
Daniel Hellner,
studierektor ST daniel.hellner@vgregion.se 
Anna-Carin Karlén,
sekreterare  anna-carin.karlen@vgregion.se

Kirurgi

Åsa Fredriksson, processchef asa.e.fredriksson@vgregion.se
Björn Frisk, processchef bjorn.frisk@vgregion.se
Sofia Liljegard, studierektor AT (ul-vik)  sofia.liljegard@vgregion.se
Mile Bergvall
, studierektor ST mile.bergvall@vgregion.se
Tina Olofsson Sjöskog, schemaläggare  tina@sjoskog@vgregion.se 
Anna Wallén, schemaläggare anna.wallen@vgregion.se

Kvinno

Mårten Sjödell, studierektor AT marten.sjodell@vgregion.se
Pasi Bauer, studierektor ST pasi.bauer@vgregion.se

Medicin

Caroline Bertills, processchef caroline.bertills@vgregion.se
Sara Lindberg, studierektor AT sara.j.lindberg@vgregion.se
Julia Scharenberg, studierektor ST  julia.scharenberg@vgregion.se  
Pernilla Wallenius, enhetschef (frågor ang vik-ul) pernilla.wallenius@vgregion.se
Lena Persson, sekr, schemaläggare
(ansökan vik-ul)  lena.ingegerd.persson@vgregion.se

Njurmedicin

Björn Peters, studierektor AT  bjorn.peters@vgregion.se
Ted Millberg, studierektor ST ted.millberg@vgregion.se

Ortopedi

Erik Valis, studierektor AT erik.valis@vgregion.se
Khadijah Rosén, studierektor ST  khadijah.rosen@vgregion.se
Agnetha Lindén, sekreterare/schemaläggare  agnetha.linden@vgregion.se

Röntgen

Arthur Adelved, processchef arthur.adelved@vgregion.se
Marie Ulveborg, sekreterare marie.ulveborg@vgregion.se

Urologi

Alexander Alves Wilpart, processchef alexander.wilpart@vgregion.se
Ruji-On "An" Namnuan, studierektor AT ruji-on.namnuan@vgregion.se

Ögon

Nina Vallendin, AT, ST-A, randande ST, nina.vallendin@vgregion.se
Ylva Friberg Riad, studierektor ST ylva.friberg-riad@vgregion.se

Öron

Dan Öberg, processchef, dan.oberg@vgregion.se
Anmar Ajwad, auskultationsdagar AT, anmar.ajwad@vgregion.se
Sofia Bjaaland, ST-studierektor, sofia.bjaaland@vgregion.se
Martin Oscarsson, schemaläggare martin.oscarsson@vgregion.se

 

Psykiatri, Falköping

Sara Ekström, processchef sara.ekstrom@vgregion.se
Jonas Klang, Studierektor AT (ul-vik)  jonas.klang@vgregion.se 
Tamás Gréger, Studierektor ST tamas.greger@vgregion.se
Jenny Lundin, Sekreterare jenny.a.lundin@vgregion.se

Närhälsan Tidan, Ami Hertzman, ami.hertzman@vgregion.se

Närhälsan Hjo, Magnus Rosén, magnus.rosen@vgregion.se

Närhälsan Tidaholm, Åsa Zöögling Ålebring, asa.alebring@vgregion.se

Närhälsan Mösseberg, Eva-Lisa Karlsson, eva-lisa.c.karlsson@vgregion.se

Närhälsan Oden, Sara Ek, sara.ek@vgregion.se

Närhälsan Stenstorp, Vanja Arrias, vanja.arrias@vgregion.se

Närhälsan Billingen, Åsa Breman, asa.breman@vgregion.se

Närhälsan Norrmalm, Carina Wallin, carina.wallin@vgregion.se

Närhälsan Södra Ryd, Margareta Nissmo, margareta.nissmo@vgregion.se

Närhälsan Hentorp, Sonya Cansu, sonya.cansu@vgregion.se

Praktikertjänst Centrum, Robert Tengman, robert.tengman@ptj.se

Unicare Mariestad, Therese Kvarnström, therese.kvarnstrom@unicare.nu

Allemanshälsan Lunden, Therese Viktorsson, therese.viktorsson@allemanshalsan.nu

Bräcke Diakoni Centralhälsan, Karin Kanon, karin.larsson@brackediakoni.se

Bräcke Diakoni Skara, Ulrica Möller, ulrica.moller@brackediakoni.se

Capio Grästorp, Tina Hogback, tina.hogback@capio.se

Närhälsan Ågårdsskogen, Maria Dalemar, maria.dalemar@vgregion.se

Närhälsan Guldvingen, Petra Aronsson petra.aronsson@vgregion.se

Närhälsan Vara, Anna-Lisa Östergaard, anna-lisa.ostergaard@vgregion.se

Praktikertjänst Hamnstaden, Per-Anders Björk per-anders.bjork@ptj.se


Senast uppdaterad: 2020-08-26 10:45