Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Förvaltningsgrupp

Förvaltningsgruppen för AmbuLink VGR består av sex personer. På uppdrag av Systemägaren är de  utvalda av förvaltningschefen inom respektive sjukvårdsområde.

Gruppen har regelbundet möten. Dessa möten har som syfte och mål att säkerställa driften av AmbuLink.

OSIT AmbuLink

Birgitta Bäckström 
Tfn:  0761-314592 
Epost: birgitta.backtrom@vgregion.se 

OSV AmbuLink & Systemansvarig SKaS

Hans Törnqvist 
Tfn: 0500 - 43 28 83 
Epost: hans.tornqvist@vgregion.se

Systemansvarig SvLc

Joacim Olsson
Tfn:  0700-878 904
Epost: joacim.olsson@vgregion.se

Systemansvarig Kungälv

Marcus Carlsson
Tfn: 0700-878904
Epost: marcus.carlsson@vgregion.se

Systemansvarig NU

Björn Lantz
Tfn:  0520-
Epost: bjorn.lantz@vgregion.se

Christina "Kicki" Settung
Tfn: 010-435 10 35
Epost: christina.settung@vgregion.se

Systemansvarig SU

Ola Alfredsson
Tfn:  031-343 26 03
Epost ola.alfredsson@vgregion.se 

Systemansvarig SÄS

Tommy Tikka
Tfn:  033 - 616 16 11
Epost: tommy.tikka@vgregion.se

Systemansvarig Ambulanshelikoptern

Olof Bergström
Epost olof.bergstrom@vgregion.se

Ansvarig Ambulansöverläkarna

Joakim Björås 
Tfn:  031-3420766
Epost: joakim.bjoras@vgregion.se

Adjungerad Systemförvaltare Ekonomi

Belinda Johansson
belinda.johansson@vgregion.se
Ekonomimodulen Ingår ej i ordinarie förvaltningsgrupp

Senast uppdaterad: 2022-06-02 11:03