Digitalt seminarium 10 juni: Västra Götaland ökar takten i införandet av IoT
Publicerad:
Med anledning av den länsgemensamma samverkan kring Internet of Things (IoT) bjuder vi den 10:e juni in till en livesänd eftermiddag med inspiration och verkliga exempel på hur vi tillsammans i länet accelererar nyttan vi drar från denna teknik.
Genom att använda IoT klokt kan vi på ett kostnadseffektivt sätt skapa smartare och säkrare samhällen, förbättrad hälso- och sjukvård samt ökad offentlig säkerhet. Med användning av uppkopplade IoT-enheter kan vi utföra vår vardag på bättre och effektivare sätt än vad vi gör idag.
Eventet riktar sig till dig som är intresserad av att lära dig mer om möjligheterna med IoT och hur vi tillsammans kan hjälpas åt för ett snabbare införande.
Preliminärt program för den 10:e juni kl. 14:30 – 16:30:
- Introduktion och välkommen - Karl Fors, Regionutvecklare och initiativägare IoT Västra Götaland
- Vikten av länsgemensam samverkan mellan kommuner och region - Ann-Charlotte Lilja Järnström, Tf. Regiondirektör
- Möjligheterna med IoT - Catrin Ditz, Programchef, IoT-Sverige
- Resan till en länsgemensam samverkan kring IoT - Fredrik Edholm, digitaliseringsstrateg, Skaraborgs kommunalförbund
- Berättelser från verkligheten: Verksamheter berättar om hur de drar nytta av IoT
- Panelsamtal och frågor från besökarna
Anmälan och mer information hittar du i regionskalendern