NT-rådets rekommendation om Blenrep vid multipelt myelom
NT-rådets rekommendation till regionerna är att Blenrep kan användas i kombination med bortezomib och dexametason respektive pomalidomid och dexametason vid recidiverande eller refraktärt multipelt myelom, enligt godkänd indikation.
Blenrep (belantamab mafodotin) är ett BCMA-riktat antikropp-läkemedelskonjugat som ges som intravenös infusion.
NT-rådets samlade bedömning är att behandling med Blenrep, i båda de aktuella kombinationerna, kan bedömas vara kostnadseffektiv.
I samband med nationell samverkan för Blenrep har förhandlingar genomförts med företaget vilket har resulterat i avtal om reducerad kostnad för regionerna. VGR har tecknat avtalet.
Frågan om ordnat införande och eventuell introduktionsfinansiering i VGR är ännu inte behandlad i regionens berednings- och beslutsprocess. En användning i enlighet med NT-rådets rekommendation, fram till beslut i VGR, diskvalificerar inte för att ingå i regionens process. Behandlande enhet står för läkemedelskostnaden fram till beslut.
NT-rådets rekommendationer finns samlade på NT-rådets hemsida.
2026-10-06
Anna Lindhé, Västra sjukvårdsregionens representant i NT-rådet anna.lindhe@vgregion.se
Johan Sandelin
ordförande Läkemedelskommittén
Maria Carlson Brühl, läkemedelschef
vice ordförande Läkemedelskommittén