Chefsseminarium innovation för Regionhälsan, Närhälsan eller privata vårdgivare med avtal med VGR
Arbetar du som chef inom hälso- och sjukvården inom Regionhälsan, Närhälsan eller är en privat vårdgivare med avtal med VGR och vill lära dig mer om hur du systematiskt kan främja innovation, stötta dina medarbetare och nätverka med andra chefer kring innovation i hälso- och sjukvården?
Då är du varmt välkommen att anmäla dig till detta chefsseminarium som arrangeras av Innovationsplattformen VGR, under en halvdag,13 mars 08:45 -12:00 i Göteborg.
Mål med dagen
Deltagare ska, efter att ha gått den digitala introduktionen i innovation, samt genomfört chefsseminariet, bättre kunna möjliggöra och stötta det innovativa arbetet på sin verksamhet i rollen som chef.
Dagen kommer att innehålla både teoretiska och praktiska inslag med möjlighet till reflektion och diskussion med övriga deltagare.