Stafettpinnen överlämnad – nu tas nya steg mot framtidens reumatologi!

För att kunna möta vårdens och patienternas behov krävs nya arbetssätt. De kommande 15 åren förväntas efterfrågan på exempelvis arbetsterapeuter och fysioterapeuter stiga, samtidigt som tillgången till dessa yrkeskategorier inte kommer att öka i samma takt.
Behovet av rehabilitering blir större i takt med att allt fler blir äldre, får kroniska sjukdomar och att fler överlever svåra sjukdomar. Och brist på personal kan i sin tur leda till försämringar för patienterna så som ökade väntetider och sämre vårdkvalitet.
Projektet ”VGR som innovationsmotor, pilot 5, Framtidens rehabilitering inom reumatologi” fokuserade på de utmaningar som identifierats hos verksamheten Arbetsterapi och fysioterapi på Sahlgrenska universitetssjukhuset. I januari avslutades piloten och Innovationsplattformen överlämnade förslag till verksamheten att arbeta vidare med.
– Nu har vi tagit över bollen och ska arbeta vidare. I arbetsgruppen kommer vi förhoppningsvis att hitta andra arbetssätt som underlättar och förbättrar både för patienter och medarbetare. Förhoppningen är att vi ska hitta vägar som gör att vi i ännu högre utsträckning kan erbjuda patienterna det de behöver i rätt tid säger Mia Gustafsson, enhetschef för Fysioterapi, Sahlgrenska Universitetssjukhuset/Mölndal.
En arbetsgrupp från verksamheten arbetade i samarbete med ett innovationsteam med tjänstedesigners och innovationsledare från Innovationsplattformen under hösten 2024. Under processens gång hade man också kontakt med en patientpanel och med en referensgrupp med representation från relaterade vårdverksamheter och från industri och akademi.
Här finns en bild som visar arbetsgången i projektet (pdf)
Det här händer nu
– Nu arbetar vi vidare med det vi kommit fram till tillsammans med Innovationsplattformen. Bland annat omvärldsbevakar vi för att ta reda på hur man arbetar på andra håll. Därför har vi exempelvis kontakt med Danderyds sjukhus, för att kunna tanka av dem information om hur de arbetar där. Delar av gruppen har gjort ett studiebesök på Dagvården på Skövde sjukhus, vilket var väldigt intressant. Vi i arbetsgruppen som inte har arbetat med dagrehabilitering i vardagen har även gjort studiebesök på dagrehabilitrering på Sahlgrenska, säger Katarina Wirén, fysioterapeut och sektionsledare, Fysioterapi på Sahlgrenska Universitetssjukhuset.
– Själv har jag arbetat med rehabilitering sedan 2008 och har ju arbetat med den patientgrupp som ibland skickas till dagrehabiliteringen, men jag har själv aldrig varit där tidigare och studiebesöket utgör en viktig pusselbit, säger hon.
Ann-Cathrine Lindskog, arbetsterapeut på arbetsterapin på Mölndals sjukhus ingår också i arbetsgruppen och hon har arbetat med dagrehabilitering sedan 2013.
– Man behöver faktiskt vara ganska så frisk för att orka ta del av dagrehabiliteringsupplägget, så som det ser ut idag. och dagarna är väldigt långa träningsintensiva säger hon. Vi individanpassar rehabiliteringen redan nu för patienterna men vi vill göra det ännu bättre. Målet är att kunna göra det tillgängligt för fler patienter, även de med svårare sjukdomsbild. Det finns stora skillnader i landet både kring vilka patienter som möter vilken typ av vårdprofession och hur länge insatserna pågår, från en och en halv vecka och upp till sju veckor. Man kommer också arbeta med förberedelse av patienterna.
– Det finns naturligtvis en vinst i att patienterna är så väl förberedda som möjligt inför sitt första besök med rehabiliteringen, och att de överhuvudtaget kommer. Vi vill därför ta fram ett formulär inför det första besöket, med information som de kan delge oss. Det gör besöket mer värdefullt. Väl förberedda besök gör att vi kan ägna tiden åt det som patienten tycker är viktigast och på så sätt kan vi ägna besökstiden till det som bäst hjälper patienten, säger Bea Wiklund, enhetschef för Arbetsterapi på Sahlgrenska sjukhuset.
– En del patienter får en inbjudan att boka en tid, andra får en kallelse med tid från oss. Och det är för många som uteblir från det första besöket, både bland de inbokade patienterna och bland dem som ska boka in sig själva, säger Mia Gustafsson.
Förändringsarbete, från hot till möjlighet
– Vi var faktiskt lite oroliga i början. Många tänkte nog att det skulle handla om ännu fler förändringar, kanske ytterligare nedskärningar. Vårdens omställningsarbete är en tuff process och vi är vana vid förändringsarbeten av olika slag. Ofta handlar det om att banta och banta bland resurserna. Men nu känns det bara spännande och positivt. Det är tydligt att vi kan arbeta för att förbättra för patienterna.
– Det enda som kan vara ett litet orosmoln är att det är en utmaning att bedriva förändringsarbete i en slimmad verksamhet. Vi ska arbeta framåt och samtidigt måste vi vara här och nu för patienterna. Det är klart att det kan krocka. Men våra chefer har varit tydliga med att de vill att vi sätter av tid för detta och det är en förutsättning säger Katarina Wirén och Ann-Cathrine Lindskog.
–Jag vill också säga att det var väldigt positivt att arbeta tillsammans med er från Innovationsplattformen. Det blev tydligt vad det var vi skulle undersöka och vi känner oss sedda och hörda. Ni har intervjuat oss och gått bredvid oss som arbetar för att skaffa er en förståelse för våra utmaningar, säger Katarina Wirén.
– Det är roligt att höra. Vi vill ju inte klampa in utan att först skapa oss en förståelse, vi är ödmjuka med att det är ni som kan verksamheten och känner patientgruppen, säger Sara Näslund, projektledare, Innovationsplattformen,
Mer om projektet
VGR som innovationsmotor
Projektet VGR som innovationsmotor syftar till att höja takten i vårdens utvecklingsarbete genom att använda sig av den kunskap och erfarenhet som finns i hälso- och sjukvården. På så sätt kan hälso- och sjukvården fungera som en motor i förändringsarbetet. Genom att föra dialog med parter utanför sjukvården, såsom representanter för näringslivet och akademin, kan fler perspektiv inhämtas och identifierade utmaningar kan erbjudas en bredare bild av möjliga lösningar. Samtidigt behöver dialogen gå till på rätt sätt, inte minst för att inte riskera hinder i eventuella, framtida upphandlingar.
Pilot 5, Framtidens rehabilitering inom reumatologi
Piloten tog avstamp i följande två frågeställningar:
• Hur kan framtidens rehabilitering inom reumatologi se ut?
• Hur kan vi hitta nya sätt att arbeta, som både är resurssmarta och uppfyller vårt uppdrag gentemot patienterna?
Material från perspektivforum tas nu vidare i det fortsatta arbetet
Perspektivforum är en mötesform som är utformad för att vara en del av VGR:s innovationsprocess, de två tidiga och utforskande faserna. Konceptet är utformat för medelstora möten och syftar till att dela kunskaper och perspektiv mellan hälso- och sjukvården och näringslivet eller akademien. I slutet av 2024 bjöd Innovationsplattformen in till ett perspektivforum för att diskutera framtidens rehabilitering för reumatiker.
Del av en nationell satsning
VGR som Innovationsmotor finansieras av Medtech4Health och Regional utveckling VGR och utförs inom det strategiska innovationsprogrammet Medtech4Health, en gemensam satsning av Vinnova, Formas och Energimyndigheten. VGR som Innovationsmotor är den del av det övergripande nationella Innovationsmotorprojektet som leds och koordineras av Swedish Medtech.
Läs mer här
Här kan du läsa mer om…
Den nationella satsningen Innovationsmotorerna
VGR som Innovationsmotor - Innovationsplattformen Västra Götalandsregionen