VGR som arbetsgivare intern målgrupp

För att behålla och attrahera medarbetare behöver VGR ibland kommunicera som arbetsgivare. När vi pratar som arbetsgivare följer vi den visuella identiteten och är en del av varumärket Västra Götalandsregionen men anpassar hur och vad vi pratar om. Som hjälp för detta har VGR tagit fram en budskapsplattform för kommunikation till medarbetare.

Något att vara stolt över är en budskapsplattform som tar avstamp i vardagen, i det arbete som görs varje dag, i mötet mellan medarbetare och invånare, och i den gemensamhet som Västra Götalandsregionen utgör. Det handlar om stolthet i stort och smått. Om enstaka insatser och om det gemensamma uppdraget. 

Den här guiden är ett praktiskt stöd för att arbeta konsekvent med budskapsplattformen “Något att vara stolt över” så att den kan fortsätta utvecklas på ett sätt som känns igen, hänger ihop och bygger stolthet över tid. När den fungerar som bäst blir det en injektion av engagemang och motivation för att klara våra tuffa uppdrag.

Syftet med guiden

Guiden ska underlätta arbetet med att använda budskapsplattformen “Något att vara stolt över” i vardagen.

Den ska hjälpa till att:
- hålla kommunikationen sammanhållen 
- säkerställa att enskilda enheter alltid kopplas till ett större sammanhang
- ta tillvara kraften som uppstår när verksamheter och medarbetare syns i andra sammanhang – och när flera enheter lyfts tillsammans

Målgrupp

Målgruppen för ”Något att vara stolt över” är alla VGR:s medarbetare. Med inspirerande kommunikation ska vi visa medarbetarna att de är en del av en stor organisation som tillsammans skapar ett bra liv för invånarna i Västra Götalandsregionen (se nedan i del 1 och 2). 

Men även invånarna vara en del av målgruppen (se nedan i del 3). När vi visar stoltheten över våra duktiga medarbetare så är de även av värde för invånarna. Men hur och på vilket sätt vi når dem avgörs helt av tillfälle, budskap och kanal. 

Budskapsplattformens tre delar

”Något att vara stolt över” består av tre delar som innehåller olika verktyg för att skapa kommunikation för både medarbetare och invånare.  

Del 1: Berättelsen om VGR.

Här finns berättelsen om en region som håller ihop vård, kollektivtrafik, kultur, innovation och utveckling på ett sätt som gynnar hela Västra Götaland. Den här delen finns beskriven i en längre berättelse i textform samt filmen: Något att vara stolt över (filmen och berättelsen i textform hittar du xxx).

Del 2: Medarbetarkommunikation.

Vi har tagit fram två olika budskapsvägar för att arbeta med kommunikation till medarbetare:
1. Citat. Vi låter medarbetarna komma till tals och berätta vad det är som gör dem stolta.
2. Använda en del av namnet på budskapsplattformen ”…att vara stolt över” som rubrik för att skapa kommunikation som berör.
Oavsett vilken budskapsväg vi använder så inkluderas alltid kortversion av berättelsen (se exempel på sidan xx). 

Del 3: Kommunikation till medarbetare OCH invånare. 

Här öppnar vi upp möjligheten att skapa stolthet även genom mötet med invånarna. Det gör vi genom att välja kanaler och budskap som är nära medarbetarna, men på platser där även invånarna kan vara mottagare. Exempel på kommunikation till både medarbetare och invånare hittar du xxx.  
Oavsett vilken budskapsväg vi använder så inkluderas alltid kortversion av berättelsen!