Quesadillas med majsröra

Quesadillas med majsröra

4 portioner   

  • 2 gula lökar 
  • 2 vitlöksklyftor 
  • 2 msk rapsolja 
  • 1 tsk spiskummin 
  • 2 tsk korianderpulver 
  • 1 tsk kanel 
  • 2 krm chiliflakes  
  • 1 förpackning krossade tomater  (à 400 g)
  • 2 förpackningar kokta svarta bönor (á 230 g avrunnen vikt) 
  • 2 (250 g) avokado, gärna fryst 
  • ½ -1 lime 
  • 0,5 dl växtbaserad ost 
  • 4 fullkornstortillabröd 
  • 1/2 kålhuvud (cirka 500 g), exempelvis vit eller röd

Majsröra:  

  • 500 g majs, fryst 
  • ½ dl majonnäs 
  • 1 jalapeño, färsk 
  • 0,5 tsk salt med jod 
  • Eventuellt färsk eller fryst koriander 

Gör såhär: Hacka lök och vitlök. Hetta upp en kastrull med tjock botten på medeltemperatur med 1 msk olja. Stek lök och vitlök tills den blir mjuk och glansig, löken ska ej få färg. Tillsätt alla kryddor och vatten och stek ytterligare någon minut. Häll i tomaterna och låt småputtra på låg värme under lock i 20 minuter. Tillsätt sedan svarta bönor och låt koka ytterligare 10 minuter, smaka av med salt och peppar.  

Förbered majsröran (se nedan) och tillbehören under tiden. Strimla tomat. Mosa grovt avokadon och blanda med saften från ½-1 lime. Strimla kålen och lägg i en skål.

Majsröra: Hetta upp en stekpanna på medelhög värme. Rosta majsen i torr stekpanna tills den fått färg. Mixa majsen grovt med en stavmixer. Finhacka jalapeñon och blanda med majonnäs och majs. Tillsätt eventuellt koriander efter smak.   

Montera quesadillas genom att ta ett tortillabröd och strö över lite växtbaserad ost, bred på rikligt med bönchili och avokado. Lägg på ett nytt tortilla bröd som ett lock och tryck försiktigt till.  Pensla tortillabröden med rapsolja. Hetta upp en stekpanna på medeltemperatur och stek tills båda sidorna på bröden fått lite färg.  

Skär upp quesadillas i kvartar och servera 2 kvartar per portion tillsammans med en klick majsröra och krispig kål.