Läkaren som gör plats för helheten

Uppdaterad:
Publicerad:
Bild för nyhetspublicering

På habiliteringen har läkaren det medicinska perspektivet i teamarbetet. För Matilda Utter handlar vardagen om att stötta sina patienter till en så bra vardag som möjligt. Men uppdraget innebär också att vara stöd och kunskapscentrum för andra vårdgivare.

Dagens första möte är precis avslutat. Överläkare Matilda Utter, specialist i allmänmedicin, är ett av två suicidriskombud på mottagningen Habilitering Göteborg, och tillsammans har de gått igenom material och planerat en kommande utbildning för övriga kollegor. 

Under eftermiddagen ska hon träffa remissgruppen för vuxenhabiliteringen.

– Vi går igenom inkomna egenremisser och remisser två gånger i veckan, för att bedöma om vi kan ge insatser som svarar på vårdbegäran, eller om vi ska hänvisa till andra vårdgivare. Som läkare har man en överblick och samordnande roll, jag behöver se till att patienten får rätt behandling, säger hon.  

I sin vardag träffar Matilda Utter patienter från 18 år och uppåt. Gemensamt för alla är ett behov av stöd för att öka möjligheterna till socialt samspel, kommunikation och att klara aktiviteter i vardagen. Patienter kan exempelvis ha ryggmärgsbråck, cerebral pares, autism eller förvärvad hjärnskada. 

Många som kommer till henne har flerfunktionsnedsättningar, vilket innebär en kombination av intellektuell och motorisk funktionsnedsättning. 

– De patienterna kan även ha flera svårigheter som epilepsi eller magtarmproblem, men en väldigt viktig del är deras nedsatta autonomi. De har svårt att själva kommunicera vad som är fel, säger Matilda Utter. 

På habiliteringen erbjuder läkaren ett samlat grepp om patientens hälsa. Tillsammans med sjuksköterska tar Matilda Utter emot för regelbundna uppföljningar, och flera av patienterna följer särskilda vårdprogram. 

När det gäller flerfunktionsnedsättningar följs en rutin som utarbetats på vuxenhabiliteringen. Hon berättar att patienterna kan behöva mycket stöd i frågor som rör den egna hälsan. 

– Patienten kommer hit en gång om året och träffar sjuksköterska, vartannat år är läkare med. Då pratar vi igenom hälsan och frågar efter både kropp och knopp. Är det till exempel något med tarmtömning som inte fungerar så har vi specialkunskaper om det här. Som läkare på habiliteringen är jag ett stöd i patientens övriga vårdkontakter, säger hon. 

Förutom att stötta patienter och närstående, som ofta drar ett tungt lass, fungerar habiliteringen också som ett stöd och kunskapscentrum för resten av Västra Götalandsregionen. Det huvudsakliga ansvaret för patienternas medicinska behandling ligger hos vårdcentralerna, och det var också där Matilda Utter påbörjade sin läkarbana.

– På vårdcentralen där jag jobbade fick jag lite inriktning mot hemsjukvård och boenden. Det fanns ett antal patienter med funktionsnedsättning som jag träffade, så där väcktes nog mycket av mitt intresse för habilitering, säger hon. 

Habiliteringen är specialister på funktionsnedsättningar, och Matilda Utter föreläser med jämna mellanrum om verksamheten och uppdraget. Att vara synliga är viktigt, säger hon. 

Det sprider kunskap som i slutändan gynnar patienterna.

– Som primärvårdsläkare behöver man inte kunna allt, men man behöver vara nyfiken och tänka att personer med funktionsnedsättningar behöver primärvård men med lite speciella förutsättningar. Där finns vår kunskap med och kan stötta.

Inom hela vuxenhabiliteringen i Västra Götalandsregionen arbetar sex läkare med lite olika inriktningar. Själv är Matilda Utter specialist i allmänmedicin, och bland kollegorna finns även specialister på rehabmedicin, neurologi och psykiatri.

Att läkare finns i teamarbetet inom habiliteringen är inte regel i resten av landet, utan en väg som Västra Götalandsregionen valt att gå. 

Bra, tycker Matilda Utter. 

– Habilitering är ju lite skilt från sjukvård på många sätt. Läkaren är det medicinska ögat i teamarbetet men inte en huvudperson. Jag tycker att habiliteringen gjort en resa under de senaste åren, där läkarperspektivet tas tillvara på ett väldigt bra sätt. 

Skulle du rekommendera läkarkollegor att söka sig till habiliteringen?

– Ja, framför allt skulle jag rekommendera kollegor på vårdcentraler att öppna upp för att det finns massor av patienter som man behöver se med lite anpassade ögon. Här arbetar man med det perspektivet. 

 

En läkare inom habiliteringen arbetar med utredning, medicinsk bedömning och långsiktig uppföljning av barn, ungdomar och vuxna med medfödda eller tidigt förvärvade funktionsnedsättningar. Arbetet sker i tvärprofessionella team och i nära samverkan med patient, närstående samt andra delar av vård och samhällsstöd.

Habilitering & Hälsa har cirka 23 anställda läkare, fördelade mellan barn- och vuxenhabilitering. Inom vuxenhabiliteringen har flera läkare specialistutbildning, bland annat inom psykiatri och allmänmedicin, och målet är att alla ska ha specialistkompetens. Inom barn- och ungdomshabiliteringen har de flesta specialistkompetens i barn- och ungdomsneurologi med habilitering, en grenspecialitet inom barn- och ungdomsmedicin.