Bibliotopia 2025

Bibliotopia

Bibliotopia är en mötesplats för alla som har intresse av biblioteksutveckling. Syftet är att inspirera och öppna upp för diskussion kring bibliotekens demokratiska uppdrag, framtida möjligheter och utmaningar. Dagen riktar sig i första hand till politiker, biblioteksmedarbetare, kommunutvecklare, kultur- och bibliotekschefer samt övriga intresserade.

På årets konferens utforskar vi bibliotekens roll för demokrati och gemenskap, med lärdomar från Sverige och Ukraina. Vi fördjupar oss i MIK, digital delaktighet och inspirerande bokcirklar som Epa Bookclub. Dessutom möter vi serietecknaren och författaren Peter Bergting och får en berättarupplevelse med Bland Drakar och Dragqueens. 

Moderator för dagen är Sara Vogel-Rödin. 

Varmt välkomna! 

När: 9 april, kl. 8.30-16.15  
Var: Gamla kyrkan, Hamngatan 8, Åmål 
Kostnad: 300kr + moms (fika och lunch ingår)  
Anmälan: Sista anmälningsdag är 26 mars 
Övrigt: Sena avbokningar efter den 26 mars kommer att faktureras. 

Bibliotopia 2025 är ett samarrangemang mellan Bibliotek Dalsland (samverkan mellan Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud, Åmål) och Kulturförvaltningen, Västra Götalandsregionen. 

Till anmälan!