Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Huvudhandledare APL

Huvudhandledaren har inom sina verksamheter ansvar för att säkerställa kvalitén för arbetsplatsförlagt lärande (APL) och är kontaktperson gentemot utbildningsanordnare.

Huvudhandledare på Skaraborgs Sjukhus


Britt-Inger Jansson
E-post: britt-inger.jansson@vgregion.se

SkaS Lidköping

  • Avd 4 Medicin Hjärt- och lungsjukdomar
  • Avd 5 Medicin Lungsjukdomar, diabetes, endokrinologi
  • Avd 6 Medicin Hematologi och gastroenterologi

Therese Carlson
E-post: therese.carlson@vgregion.se                                                       

SkaS Lidköping

  • Avd 2 Kirurgi Allmänkirurgi, tarm- och bukkirurgi 
  • Avd 3 Ortopedi
  • IVA/Postop/Dagkirurgi
  • Akutmottagning

Eva Angrimer
E-post: eva.angrimer@vgregion.se                               

SkaS Skövde

  • Gynekologi
  • Kirurgi
  • Palliativa
  • Urologi
  • Hjärtmedicin
  • MAVA Medicinsk Akutvårdsavdelning

Hanna Lundell
E-post: hanna.lundell@vgregion.se

SkaS Skövde

  • Lungmedicin
  • Njurmedicin
  • Bensårcentrum
  • Allmän invärtesmedicin och hematologi
  • Stroke
  • Neuro-rehab

Marie Jiton
E-post: marie.jiton@vgregion.se

SkaS Skövde

  • KAVA Kirurgisk Akutvårdsavdelning
  • IVA/Operation/Postop
  • Barnmedicin

Birgit Strand
E-post: birgit.strand@vgregion.se                                 

SkaS Skövde

  • Akutmottagning
  • Infektion
  • Ortopedi
  • Öron-, näs-och halsavdelning (även käkkirurgi och ögon)
  • Öron-, näs- och halsmottagning

Daniela Andersson
E-post: daniela.andersson@vgregion.se                

SkaS Falköping

  • Medicin-ortopedisk avdelning

Frida Asp
E-post: frida.asp@vgregion.se

SkaS Falköping

  • PAVA Psykiatrisk Akutvårdsavdelning
  • Rättspsykiatri
  • Beroendevård
  • Allmänpsykiatri 1 och 2
  • Psykosvård
  • Psykiatrisk öppenvård

SkaS Skövde

  • Psykiatrisk öppenvård Skövde

SkaS Mariestad

  • Psykiatrisk öppenvård Mariestad

SkaS Lidköping

  • Psykiatrisk öppenvård Lidköping

Mer information till dig som är handledare


Senast uppdaterad: 2019-02-15 08:50