Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kontaktuppgifter

Här hittar du kontaktuppgifter till alla som arbetar med underläkarvikariat vid Skaraborgs Sjukhus.

Akutmottagningen

Mikael Ryndel, processchef mikael.ryndel@vgregion.se

Anestesi

Krister Löfving, processchef/schemaläggare (har inga ul-vik) krister.lofving@vgregion.se
Linda Hänhert, studierektor AT linda.borg@vgregion.se 
Anna Widunder, studierektor ST anna.widunder@vgregion.se

Barn

Åsa Bergqvist, studierektor AT asa.k.bergqvist@vgregion.se
Erik Kindgren,
studierektor ST erik.kindgren@vgregion.se

BUP

Rajna Knez, studierektor AT och ST rajna.knez@vgregion.se

Hud

Alexandra Forssgrenprocesschef (ul-vik)  alexandra.forssgren@vgregion.se
Maria Haraldsson, studierektor ST maria.haraldsson@vgregion.se

Infektion

Erik Backhaus, processchef/schemaläggare (ul-vik) erik.backhaus@vgregion.se  
Lovisa Frenning-Thorén, studierektor AT och ST lovisa.frenning-thoren@vgregion.se 

Kardiologi

Erik Frick, processchef (ul-vik) erik.frick@vgregion.se 
Daniel Hellner,
studierektor ST daniel.hellner@vgregion.se 
Anna-Carin Karlén,
sekreterare  anna-carin.karlen@vgregion.se

Kirurgi

Åsa Fredriksson, processchef asa.e.fredriksson@vgregion.se
Björn Frisk, processchef bjorn.frisk@vgregion.se
Linda Sundström, studierektor AT linda.sundstrom@vgregion.se
Mile Bergvall
, studierektor ST mile.bergvall@vgregion.se
Tina Olofsson Sjöskog, schemaläggare  tina@sjoskog@vgregion.se 
Anna Wallén, schemaläggare anna.wallen@vgregion.se

Kvinno

Mårten Sjödell, studierektor AT marten.sjodell@vgregion.se
Pasi Bauer, studierektor ST pasi.bauer@vgregion.se

Medicin

Caroline Bertills, processchef caroline.bertills@vgregion.se
Sara Lindberg, studierektor AT sara.j.lindberg@vgregion.se
Julia Scharenberg, studierektor ST  julia.scharenberg@vgregion.se  
Sari Bjurén, processchef ST-läkare och underläkare 
Lena Persson, sekr, schemaläggare
(ansökan vik-ul)  lena.ingegerd.persson@vgregion.se

Njurmedicin

Björn Peters, studierektor AT  bjorn.peters@vgregion.se
Ted Millberg, studierektor ST ted.millberg@vgregion.se

Ortopedi

Erik Valis, studierektor AT erik.valis@vgregion.se
Khadijah Rosén, studierektor ST  khadijah.rosen@vgregion.se
Agnetha Lindén, sekreterare/schemaläggare  agnetha.linden@vgregion.se

Röntgen

Arthur Adelved, processchef arthur.adelved@vgregion.se
Marie Ulveborg, sekreterare marie.ulveborg@vgregion.se

Urologi

Alexander Alves Wilpart, processchef alexander.wilpart@vgregion.se
Ruji-On "An" Namnuan, studierektor AT ruji-on.namnuan@vgregion.se

Ögon

Kristin Beyer, AT, ST-A, randande ST, kristin.beyer@vgregion.se
Ylva Friberg Riad, studierektor ST ylva.friberg-riad@vgregion.se

Öron

Dan Öberg, processchef, dan.oberg@vgregion.se
Joel Hansfeldt, auskultationsdagar AT, joel.hansfeldt@vgregion.se
Sofia Bjaaland, ST-studierektor, sofia.bjaaland@vgregion.se
Martin Oscarsson, schemaläggare martin.oscarsson@vgregion.se


Kirurgi/urologi

Mia Jildenhed, studierektor AT (föräldraledig) mia.jildenhed@vgregion.se
Marcus Ekfjorden, tf studierektor AT marcus.ekfjorden@vgregion.se
Petter Skarbäck, schemaläggare AT-läkare kir, uro, ort petter.skarback@vgregion.se
Ida Strand, schemaläggare kir ida.strand@vgregion.se 
Johan Tengström, med ansvarig läkare (ul-vik) johan.tengstrom@vgregion.se
Linda Andersson, sekreterare  linda.r.andersson@vgregion.se 

Ortopedi

Petter Skarbäck, studierektor AT/Schemaläggare AT-läkare kir, uro, ort petter.skarback@vgregion.se
Hans Forsberg, studierektor ST hans.t.forsberg@vgregion.se
Moa Liljebäck, schemaläggare ort moa.liljeback@vgregion.se
Lotta Kettil, med ansvarig läkare (ul-vik) lotta.kettil@vgregion.se

Medicin

Emil Nordlander, läkarutb emil.nordlander@vgregion.se
Iciar Ibarburu Hallgren, 
studierektor AT iciar.ibarburu_hallgren@vgregion.se 
Andreas Hertz, studierektor ST, andreas.hertz@vgregion.se
Sofie Ekblad, schemaläggare sofie.ekblad@vgregion.se
Fredric Sahlin, processchef (ul-vik)  fredric.sahlin@vgregion.se 

 

 

Psykiatri, Falköping

Sara Ekström, processchef sara.ekstrom@vgregion.se
Jonas Klang, Studierektor AT (ul-vik)  jonas.klang@vgregion.se 
Tamás Gréger, Studierektor ST tamas.greger@vgregion.se
Jenny Lundin, Sekreterare jenny.a.lundin@vgregion.se

Närhälsan Tidan, Ami Hertzman, ami.hertzman@vgregion.se

Närhälsan Hjo, Magnus Rosén, magnus.rosen@vgregion.se

Närhälsan Tidaholm, Åsa Zöögling Ålebring, asa.alebring@vgregion.se

Närhälsan Mösseberg, Eva-Lisa Karlsson, eva-lisa.c.karlsson@vgregion.se

Närhälsan Oden, Sara Ek, sara.ek@vgregion.se

Närhälsan Stenstorp, Vanja Arrias, vanja.arrias@vgregion.se

Närhälsan Billingen, Åsa Breman, asa.breman@vgregion.se

Närhälsan Norrmalm, Carina Wallin, carina.wallin@vgregion.se

Närhälsan Södra Ryd, Margareta Nissmo, margareta.nissmo@vgregion.se

Närhälsan Hentorp, Sonya Cansu, sonya.cansu@vgregion.se

Praktikertjänst Centrum, Robert Tengman, robert.tengman@ptj.se

Unicare Mariestad, Therese Kvarnström, therese.kvarnstrom@unicare.nu

Allemanshälsan Lunden, Therese Viktorsson, therese.viktorsson@allemanshalsan.nu

Bräcke Diakoni Centralhälsan, Albert Mustafa albert.mustafa@brackediakoni.se

Bräcke Diakoni Skara, Ulrika Möller, ulrika.moller@brackediakoni.se

Capio Grästorp, Tina Hogback, tina.hogback@capio.se

Närhälsan Ågårdsskogen, Maria Dalemar, maria.dalemar@vgregion.se

Närhälsan Guldvingen, Petra Aronsson petra.aronsson@vgregion.se

Närhälsan Vara, Anna-Lisa Östergaard, anna-lisa.ostergaard@vgregion.se

Praktikertjänst Hamnstaden, Per-Anders Björk per-anders.bjork@ptj.se


Senast uppdaterad: 2017-01-02 16:33