Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kontaktuppgifter

Här hittar du kontaktuppgifter till alla som arbetar med underläkarvikariat vid Skaraborgs Sjukhus.

Akutmottagningen

Mikael Ryndel, processchef mikael.ryndel@vgregion.se

Anestesi

(Har inga vik innan AT)
Johan Bjarby, studierektor AT, läkarutb  johan.bjarby@vgregion.se
Anna Widunder, studierektor ST anna.widunder@vgregion.se
Krister Löfving, schemaläggare krister.lofving@vgregion.se
Anna Lind, sekreterare  anna.lind@vgregion.se

Barn

Maria Söderberg, verksamhetschef  maria.katarina.soderberg@vgregion.se
Anna Claesson Ahlin,
studierektor AT, läkarutb anna.claesson.ahlin@vgregion.se
Erik Kindgren,
studierektor ST erik.kindgren@vgregion.se
Torun Bergdahl,
studierektor   torun.bergdahl@vgregion.se 
Lena Burwall,
schemaläggare  lena.burwall@vgregion.se  

BUP

Annelie Sundén Gustavsson, verksamhetschef  annelie.sunden@vgregion.se
Gudrun Nolskog, processchef gudrun.nolskog@vgregion.se
Rajna Knez, studierektor AT och ST rajna.knez@vgregion.se
Helena Olsson, vårdadministratör/schemaläggare helena.olsson@vgregion.se

Hud

Alexandra Forssgrenprocesschef, ul-vik  alexandra.forssgren@vgregion.se
Anna Hestner, läkarutb anna.hestner@vgregion.se
Maria Haraldsson, studierektor maria.haraldsson@vgregion.se

Infektion

Lovisa Frenning-Thorén, studierektor AT, ST, läkarutb lovisa.frenning-thoren@vgregion.se 
Erik Backhaus, Processchef, ul-vik, schemaläggare  erik.backhaus@vgregion.se 

Kardiologi

Erik Frick, Processchef (ul-vik) erik.frick@vgregion.se 
Lisa Brandin, läkarutb lisa.brandin@vgregion.se
Daniel Hellner,
studierektor daniel.hellner@vgregion.se 
Erik Ullemark,
schemaläggare  erik.ullemark@vgregion.se 
Anna-Carin Karlén,
sekreterare  anna-carin.karlen@vgregion.se

Kirurgi

Mile Bergvall, studierektor ST mile.bergvall@vgregion.se
Sofia Liljegard, studierektor AT, ul-vik  sofia.liljegard@vgregion.se
Per-Anders Larsson, läkarutb per-anders.larsson@vgregion.se
Johanna Nyberg, läkarutb johanna.e.nyberg@vgregion.se
Tina Olofsson Sjöskog, schemaläggare  tina@sjoskog@vgregion.se 
Yvonne Hallberg, sekreterare  yvonne.hallberg@vgregion.se
Agneta Rydlinger, sekreterare agneta.rydlinger@vgregion.se

Kvinno

Jeanette Ring, läkarutb jeanette.ring@vgregion.se
Pasi Bauer, studierektor ST pasi.bauer@vgregion.se
Mårten Sjödell, studierektor AT marten.sjodell@vgregion.se
Ylva Danielsson, schemaläggare  ylva.danielsson@vgregion.se

Medicin

Caroline Bertills, processchef caroline.bertills@vgregion.se
Sari Bjurén, läkarutb  sari.bjuren@vgregion.se
Sara Lindberg, studierektor AT sara.j.lindberg@vgregion.se
Julia Scharenberg, studierektor ST  julia.scharenberg@vgregion.se  
Lena Persson, sekr, schemaläggare,
ansökan vik-ul  lena.ingegerd.persson@vgregion.se
Maria Kättström, enhetschef, frågor ang vik-ul, maria.kattstrom@vgregion.se

Njurmedicin

Björn Peters, studierektor AT  bjorn.peters@vgregion.se
Ted Millberg, studierektor ST ted.millberg@vgregion.se

Ortopedi

Erik Valis, studierektor AT erik.valis@vgregion.se
Khadijah Rosén, studierektor ST  khadijah.rosen@vgregion.se
Agnetha Lindén, sekreterare/schemaläggare  agnetha.linden@vgregion.se

Röntgen

Morgan Persson, processchef morgan.persson@vgregion.se
Arthur Adelved, studierektor arthur.adelved@vgregion.se
Irina Fedin, schemaläggare irina.fedin@vgregion.se
Marie Ulveborg, sekreterare marie.ulveborg@vgregion.se

Rehab

Lena Rutberg, verksamhetschef  lena.rutberg@vgregion.se 
Maria Tsivra, studierektor maria.tsivra@vgregion.se

Urologi

 Alexander Alves Wilpart, processchef alexander.wilpart@vgregion.se

Ögon

Rebecca Oscarsson, verksamhetschef rebecca.oscarsson@vgregion.se 
Nina Vallendin, AT, ST-A, randande ST, nina.vallendin@vgregion.se
Kristin Beyer, läkarutb, AT kristin.beyer@vgregion.se (föräldraledig)
Ylva Friberg Riad, studierektor ST ylva.friberg-riad@vgregion.se
Mimmi Lindqvist, schemaläggare mimmi.lindqvist@vgregion.se

Öron

Dan Öberg, processchef, dan.oberg@vgregion.se
Karolina Bende, studierektor karolina.bende@vgregion.se
Anmar Ajwad, auskultationsdagar AT, anmar.ajwad@vgregion.se
Martin Oscarsson, schemaläggare martin.oscarsson@vgregion.se


Kirurgi/urologi

Mia Jildenhed, studierektor AT (föräldraledig) mia.jildenhed@vgregion.se
Marcus Ekfjorden, studierektor AT marcus.ekfjorden@vgregion.se
Petter Skarbäck, schemaläggare AT-läkare kir, uro, ort petter.skarback@vgregion.se
Ida Strand, schemaläggare kir ida.strand@vgregion.se 
Johan Tengström, med ansvarig läkare (ul-vik) johan.tengstrom@vgregion.se
Linda Andersson, sekreterare  linda.r.andersson@vgregion.se 

Ortopedi

Petter Skarbäck, studierektor AT/Schemaläggare AT-läkare kir, uro, ort petter.skarback@vgregion.se
Hans Forsberg, studierektor ST hans.t.forsberg@vgregion.se
Per-Åke Ericsson, schemaläggare ort  per-ake.ericsson@vgregion.se 
Lotta Kettil, med ansvarig läkare (ul-vik) lotta.kettil@vgregion.se

Medicin

Emil Nordlander, läkarutb emil.nordlander@vgregion.se
Lisa Jansson,
studierektor AT lisa.i.jansson@vgregion.se
Sofie Ekblad
,
studierektor ST sofie.ekblad@vgregion.se
Fredric Sahlin
process (ul-vik)  fredric.sahlin@vgregion.se 
Else-Britt Ågren,
sekreterare  else-britt.agren@vgregion.se

Röntgen

Katrin Strandås, studierektor  katrin.strandas@vgregion.se

Medicin, Falköping

Lena Svärd, Sekreterare, lena.svard@vgregion.se

Psykiatri, Falköping

Meritxell Casanovas Roca, Läkarchef  meritxell.casanovas_roca@vgregion.se 
Jonas Klang, Studierektor AT (ul-vik)  jonas.klang@vgregion.se 
Tamás Gréger, Studierektor ST tamas.greger@vgregion.se
Jenny Lundin, Sekreterare jenny.a.lundin@vgregion.se

Ami Hertzman, Tidan ami.hertzman@vgregion.se
Annika Pettersson, Unicare Mariestad, annika.pettersson@unicare.nu
Anette Bergsten, Stenstorp anette.bergsten@vgregion.se
Stefan Schettler, Hjo stefan.schettler@vgregion.se
Eva-Lisa Karlsson, Mösseberg, Falköping eva-lisa.c.karlsson@vgregion.se
Karin Larsson, Centralhälsan Falköping karin.larsson@brackediakoni.se
Margaretha Nissmo, Södra Ryd, Skövdemargaretha.nissmo@vgregion.se
Ingrid Wikstrand, Centrum, Skövde ingrid.wikstrand@ptj.se
Sonya Cansu, Hentorp, Skövde sonya.cansu@vgregion.se
Carina Wallin, Norrmalm, Skövde carina.wallin@vgregion.se
Åsa Breman, Billingen, Skövde asa.breman@vgregion.se
Beate Poetzsch, Våc Götene beate.poetzsch@vgregion.se
Åsa Ålebring, våc Tidaholm asa.alebring@vgregion.se
Lena Torstensson, Oden, Falköping lena.torstensson@vgregion.se
Sina Dashti, Allemanshälsan Lunden, Skövde sina.dashti@allemanshalsan.se


Senast uppdaterad: 2017-10-31 13:43