NT-rådets rekommendation avseende Blincyto som en del av konsolideringsbehandling vid akut lymfatisk leukemi (ALL) hos vuxna
NT-rådets rekommendation till regionerna är att Blincyto bör användas som en del av konsolideringsbehandling vid akut lymfatisk leukemi (ALL) hos vuxna.
Blincyto (blinatumomab) är en bispecifik T-cellsengagerande antikroppskonstruktion som binder specifikt till CD19 på B-celler och CD3 på T-celler.
NT-rådets bedömning är att Blincyto kan betraktas som kostnadseffektivt som en del av konsolideringsbehandling vid ALL hos vuxna.
Frågan om ordnat införande och eventuell introduktionsfinansiering i VGR är ännu inte behandlad i regionens berednings- och beslutsprocess. En användning i enlighet med NT-rådets rekommendation, fram till beslut i VGR, diskvalificerar inte för att ingå i regionens process. Behandlande enhet står för läkemedelskostnaden fram till beslut.
NT-rådets rekommendationer finns samlade på NT-rådets hemsida.
2026-01-15
Anna Lindhé, Västra sjukvårdsregionens representant i NT-rådet
anna.lindhe@vgregion.se
Johan Sandelin
ordförande Läkemedelskommittén
Maria Carlson Brühl, läkemedelschef
vice ordförande Läkemedelskommittén