Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till sjukhuskyrkan vid Skaraborgs Sjukhus.

Falköping

Knut Svenning
Sjukhuspräst
Telefonnummer: 0515-77 63 28
E-post: knut.svenning@svenskakyrkan.se

Lidköping

Karolina Hedlund Carlsson
Sjukhuspräst
Telefonnummer: 0510-684 02
E-post: karolina.hedlund.carlsson@vgregion.se

Elin Kjell
Sjukhusdiakon
Telefonnummer: 0510-684 42
E-post: elin.kjell@vgregion.se

Sjukhuskyrkan på Skaraborgs Sjukhus Lidköping når du via växeln på telefonnummer: 0510-850 00.

Skövde

Maria Fridh
Sjukhuspräst
Telefonnummer: 0500-43 12 59
E-post: maria.fridh@vgregion.se

Mikael Mattisson
Sjukhuspastor
Telefonnummer: 0500-43 12 65
E-post: mikael.mattisson@vgregion.se

Katarina Lindgren
Sjukhusdiakon
Telefonnummer: 0500-43 12 78 
E-post: katarina.maria.lindgren@vgregion.se

Sjukhuskyrkan på Skaraborgs Sjukhus Skövde kan du nå via växeln på telefonnummer: 0500 - 43 10 00.


Senast uppdaterad: 2022-04-13 13:07