Striverdi Respimat tillhandahålls ej

Striverdi Respimat (olodaterol) 2,5 mikrogram/puff inhalationsvätska, lösning tillhandahålls inte efter 30 juni 2026.

Företaget har valt att inte längre tillhandahålla Striverdi Respimat på svenska marknaden.  

Olodaterol är en långverkande beta-2-stimulerare (LABA). Striverdi Respimat rekommenderas som symtomlindrande underhållsbehandling vid KOL. Det finns för närvarande inte några direkt utbytbara läkemedel till Striverdi Respimat. Rekommendationen är att istället använda något av följande alternativ vid behov av LABA: 

  • Formatris Novolizer (formoterol)  
    eller
  • Serevent Evohaler (salmeterol) inhalationsspray till de patienter som inte kan använda en pulverinhalator

Olodaterol, den aktiva substansen i Striverdi Respimat, ingår även i kombinationsläkemedlet Spiolto Respimat (olodaterol och tiotropium) som fortfarande tillhandahålls på svenska marknaden.  

Tänk på att det är viktigt med rätt inhalationsteknik. Instruera patienten vid byte av inhalator och be patienten att visa inhalationsteknik vid varje besök.

Läs mer i avsnittet om KOL i REKlistan och i Regional medicinsk riktlinje Läkemedel – KOL 


Terapigrupp Allergi-Andning-ÖNH och Läkemedelskommittén