Denna webbplats använder teknik som troligen inte stöds i din webbläsare, därför kan vissa saker se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Information om coronavirusinfektion covid-19: Är du förkyld, har du hosta, feber eller andningsbesvär? Håll dig undan sociala kontakter där du riskerar att sprida smitta, i såväl arbetsliv som privatliv. Tänk särskilt på sköra äldre och personer med allvarliga sjukdomar.

  • Närstående bör undvika onödiga besök på sjukhus och aldrig om du har symtom som ovan.
  • På akutmottagningen ställs frågor om symtom och antal medföljande begränsas.

Känner du dig orolig, ta del av informationen på Folkhälsomyndigheten.se och måste du prata med någon om covid-19, ring nationella informationsnumret 11313.

Misstänker du att du är drabbad av coronaviruset, läs på 1177.se om hur du kontaktar vården.

Kontakta FoU

Här hittar du kontaktuppgifter till alla som arbetar inom Forskning och utveckling vid Skaraborgs Sjukhus.

Elisabeth Kenne Sarenmalm
Docent, verksamhetschef
Telefonnumer: 0500-43 29 68
E-post: elisabeth.kenne.sarenmalm@vgregion.se 

Johan Svensson
Professor, överläkare
Telefonnumer: 0500-43 25 81
E-post: johan.svensson@vgregion.se

Olle Nelzén
Docent, överläkare
Telefonnumer: 0500-43 17 71
E-post: olle.nelzen@vgregion.se

Salmir Nasic
Biostatistiker
Telefonnumer: 0500-43 10 80
E-post: salmir.nasic@vgregion.se

Reza Javid
Verksamhetsanalytiker
Telefonnumer: 0500-43 11 56
E-post: reza.javid@vgregion.se 

Anita Johansson
Forskningsledare
Telefonnumer: 070-085 25 09
E-post: anita.ulla.johansson@vgregion.se 

Anna Kjellsdotter
Forskningsledare
Telefonnummer: 076-805 19 62
E-post: anna.kjellsdotter@vgregion.se

Anna-Lena E-son Loft
Forskningskoordinator
Telefonnumer: 0500-43 10 78
E-post: anna-lena.e-son_loft@vgregion.se

Johanna Låstberg
Enhetschef
Telefonnumer: 0500-43 10 92
E-post: johanna.s.lastberg@vgregion.se

Therezia Fröjdh
Forskningsassistent
Telefon: 0500-43 27 38
E-post: therezia.frojd@vgregion.se

Marina Modin
Forskningskoordinator för kliniska studier
Telefonnummer: 0500-43 26 25
E-post: marina.modin@vgregion.se

Åsa Nilsson
Forskningssjuksköterska
Telefonnumer: 0500-43 25 59
E-post: asa.maria.nilsson@vgregion.se

Elin Larsson
Forskningssjuksköterska
Telefonnumer: 0500-43 20 78
E-post: elin.h.larsson@vgregion.se

Per Jolbäck
Forskningssjuksköterska
Telefonnummer: 0501-854 96
E-post: per.jolback@vgregion.se

Michaela Engelin
Forskningssjuksköterska
Telefonnummer: 0500-43 16 16
E-post: michaela.engelin@vgregion.se


Senast uppdaterad: 2020-03-24 09:13