Nya rörelsevanor med FaR 1177 Stöd och behandling

Josefine, Charlotte och Johan.

Digitalt stödprogram stärker FaR-processen – för både patienter och vårdgivare

Nu finns ett nytt program på 1177 Stöd och behandling. Programmet heter Nya rörelsevanor med FaR och syftar till att öka följsamheten till fysisk aktivitet på recept, FaR, och kan erbjudas kostnadsfritt till vuxna patienter.

Programmet är utvecklat av fysioterapeuter på Centrum för fysisk aktivitet i dialog med både vårdgivare och patienter. Josefine Lindfors, Centrum för fysisk aktivitet, berättar: Vi vill tillmötesgå behovet från patienter och vårdgivare av ett kvalitetssäkrat digitalt stöd i FaR-processen. Programmet främjar en mer hållbar beteendeförändring. Det ökar kvalitén på behandlingen vilket är en fördel både för patienten och vårdgivaren.

Ökad delaktighet och motivation

Programmet innehåller filmer, information och praktiska tips, samt stöd vid eventuella motivationssvackor. Patienten  arbetar självständigt och dokumenterar sina reflektioner och svar i plattformen via 1177, vilket möjliggör uppföljning och kommunikation mellan patient och behandlare. Det finns även en meddelandefunktion för kontakt mellan patient och vårdgivare.

Anteckningarna som patienten gjort används sedan som underlag för samtal vid vårdmötet. Syftet är att stärka patientens tilltro till sin förmåga att genomföra en beteendeförändring kopplad till aktivitetsnivå.

Exempel på avsnitt i programmet.

Fortsatt utveckling 

Programmet är särskilt utformat för regional och kommunal primärvård men kan även användas inom sjukhusvård. Det är ett första steg i att skapa den här typen av digitalt stöd för patienter med FaR. Programmet kommer att uppdateras kontinuerligt utifrån användarnas erfarenheter för att öka nyttan och användbarheten. 

Nya rörelsevanor med FaR finns nu tillgängligt på 1177 Stöd och behandling och är fritt att använda.

På bilden: Josefine Lindfors, Charlotte Boman och Johan Sjörström, Centrum för fysisk aktivitet.

Läs mer om programmet här:

Nya rörelsevanor med FaR - Vårdgivarwebben Västra Götalandsregionen

Information och utbildning:

Uppstart stödprogram: För chefer och införandestöd - Vårdgivarwebben Västra Götalandsregionen

Vill du höra mer?

Här finns webbinarier om programmet:
4/11 kl. 13.00 -13.45 - mer information och anmälan
10/12 kl. 13.00 - 13.45 - mer information och anmälan