Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

För dig som är AT-läkare


Välkommen till dina sidor som AT-läkare! I menyerna hittar du praktisk information om din tjänstgöring.

Gemensamt om AT i Skaraborg

Kontaktuppgifter

Annelie Andersson
Utbildningssekreterare ST + AT Lidköping
Telefon: 0510-852 01
annelie.andersson@vgregion.se

Anna Bergsten
Utbildningssekreterare AT Skövde + BT
Telefon: 0500-43 14 47
anna.m.bergsten@vgregion.se

Magnus Boustedt, AT-chef
Telefon: 0510-857 45
magnus.boustedt@vgregion.se

Kalle Petersson, övergripande AT-studierektor SkaS Skövde
kalle.petersson@vgregion.se

Torun Bergdahl, övergripande AT-studierektor SkaS Lidköping
torun.bergdahl@vgregion.se

Lisa Lidholm, övergripande AT-studierektor primärvården Lidköping
lisa.lidholm@vgregion.se

Kajsa Hansson, övergripande AT-studierektor primärvården Skövde
kajsa.m.hansson@brackediakoni.se

 

Akutmottagningen

Mikael Ryndel, processchef mikael.ryndel@vgregion.se

Anestesi

Krister Löfving, processchef/schemaläggare (har inga ul-vik) krister.lofving@vgregion.se
Linda Hänhert, studierektor AT linda.borg@vgregion.se 
Mattias Svensson, studierektor ST mattias.w.svensson@vgregion.se 

Barn

Ellen Wisén, studierektor AT ellen.wisen@vgregion.se
Esther te Poele,
studierektor ST esther.te.poele@vgregion.se

BUP

Norma Bou Aram, processchef norma.bou.aram@vgregion.se 
Rajna Knez,
 studierektor ST rajna.knez@vgregion.se

Hud

Alexandra Forssgrenprocesschef (ul-vik)  alexandra.forssgren@vgregion.se
Maria Haraldsson, studierektor ST maria.haraldsson@vgregion.se

Infektion

Erik Backhaus, processchef/schemaläggare (ul-vik) erik.backhaus@vgregion.se  
Lovisa Frenning-Thorén, studierektor AT och ST lovisa.frenning-thoren@vgregion.se 

Kardiologi

Erik Frick, processchef (ul-vik) erik.frick@vgregion.se 
Daniel Hellner,
studierektor ST daniel.hellner@vgregion.se 
Anna-Carin Karlén,
sekreterare  anna-carin.karlen@vgregion.se

Kirurgi

Åsa Fredriksson, processchef asa.e.fredriksson@vgregion.se
Björn Frisk, processchef bjorn.frisk@vgregion.se
Linda Sundström, studierektor AT linda.sundstrom@vgregion.se
Mile Bergvall
, studierektor ST mile.bergvall@vgregion.se
Anna Wallén, schemaläggare anna.wallen@vgregion.se

Kvinno

Jeanette Ring, studierektor AT jeanette.ring@vgregion.se
Linnéa Ekström, studierektor ST linnea.ekstrom@vgregion.se
Marteen Buimer, studierektor ST marteen.buimer@vgregion.se

Medicin

Caroline Bertills, processchef caroline.bertills@vgregion.se
Sara Lindberg, studierektor AT och ST sara.j.lindberg@vgregion.se
Sari Bjurén, processchef ST-läkare och underläkare 
Lena Persson, sekr, schemaläggare
(ansökan vik-ul)  lena.ingegerd.persson@vgregion.se

Njurmedicin

Björn Peters, studierektor AT  bjorn.peters@vgregion.se
Ted Millberg, studierektor ST ted.millberg@vgregion.se

Ortopedi

Erik Valis, studierektor AT erik.valis@vgregion.se
Khadijah Rosén, studierektor ST  khadijah.rosen@vgregion.se
Agnetha Lindén, sekreterare/schemaläggare  agnetha.linden@vgregion.se

Patologi/Cytologi

Omar Hossein, specialistläkare omar.hossein@unilabs.com
Marcus Gustavsson, ST-läkare marcus.gustavsson@unilabs.com

Psykiatri

Sara Ekström, processchef sara.ekstrom@vgregion.se
Jonas Klang, studierektor AT (ul-vik)  jonas.klang@vgregion.se 
Tamás Gréger, studierektor ST tamas.greger@vgregion.se
Jessica Shorter, studierektor ST jessica.shorter@vgregion.se
Jenny Lundin, sekreterare jenny.a.lundin@vgregion.se

Röntgen

Arthur Adelved, processchef arthur.adelved@vgregion.se
Ali Åhre, studierektor ali.mashalla.ahre@vgregion.se

Urologi

Alexander Alves Wilpart, processchef alexander.wilpart@vgregion.se
Ruji-On "An" Namnuan, studierektor, ul-vik ruji-on.namnuan@vgregion.se

Ögon

Kristin Beyer, AT, ST-A, randande ST kristin.beyer@vgregion.se
Ylva Friberg Riad, studierektor ST ylva.friberg-riad@vgregion.se

Öron

Martin Oscarsson, processchef martin.oscarsson@vgregion.se
Najda Hosseinzadeh, auskultationsdagar AT nadja.hosseinzadeh@vgregion.se
Sofia Bjaaland, ST-studierektor sofia.bjaaland@vgregion.se
Carina Johansson, schemaläggare carina.c.johansson@vgregion.se


Kirurgi/urologi

Marcus Ekfjorden, studierektor AT marcus.ekfjorden@vgregion.se
Petter Skarbäck, schemaläggare AT-läkare kir, uro, ort petter.skarback@vgregion.se
Andreas Jönsson, schemaläggare kir andreas.jonsson@vgregion.se
Johan Tengström, med ansvarig läkare (ul-vik) johan.tengstrom@vgregion.se
Linda Andersson, sekreterare  linda.r.andersson@vgregion.se 

Ortopedi

Petter Skarbäck, studierektor AT/Schemaläggare AT-läkare kir, uro, ort petter.skarback@vgregion.se
Hans Forsberg, studierektor ST hans.t.forsberg@vgregion.se
Lotta Kettil, med ansvarig läkare (ul-vik) lotta.kettil@vgregion.se

Medicin

Iciar Ibarburu Hallgren, studierektor AT iciar.ibarburu_hallgren@vgregion.se 
Andreas Hertz, studierektor ST, andreas.hertz@vgregion.se
Sofie Ekblad, schemaläggare sofie.ekblad@vgregion.se
Fredric Sahlin, processchef (ul-vik)  fredric.sahlin@vgregion.se 

 

Närhälsan Tidan, Kerstin Bender, kerstin.bender@vgregion.se

Närhälsan Hjo, Magnus Rosén, magnus.rosen@vgregion.se

Närhälsan Tidaholm, Åsa Zöögling Ålebring, asa.alebring@vgregion.se

Närhälsan Mösseberg, Eva-Lisa Karlsson, eva-lisa.c.karlsson@vgregion.se

Närhälsan Oden, Sara Ek, sara.ek@vgregion.se

Närhälsan Stenstorp, Vanja Arrias, vanja.arrias@vgregion.se

Närhälsan Billingen, Åsa Breman, asa.breman@vgregion.se

Närhälsan Norrmalm, Carina Wallin, carina.wallin@vgregion.se

Närhälsan Södra Ryd, Margareta Nissmo, margareta.nissmo@vgregion.se

Närhälsan Hentorp, Sonya Cansu, sonya.cansu@vgregion.se

Praktikertjänst Centrum, Robert Tengman, robert.tengman@ptj.se

Unicare Mariestad, Therese Kvarnström, therese.kvarnstrom@unicare.nu

Allemanshälsan Lunden, Kristina Emanuelsson, kristina.emanuelsson@allemanshalsan.nu

Bräcke Diakoni Centralhälsan, Albert Mustafa, albert.mustafa@brackediakoni.se

Bräcke Diakoni Skara, Ulrika Möller, ulrika.moller@brackediakoni.se

Capio Grästorp, Tina Hogback, tina.hogback@capio.se

Närhälsan Ågårdsskogen, Maria Dalemar, maria.dalemar@vgregion.se

Närhälsan Guldvingen, Petra Aronsson petra.aronsson@vgregion.se

Närhälsan Vara, Anna-Lisa Östergaard, anna-lisa.ostergaard@vgregion.se

Praktikertjänst Hamnstaden, Per-Anders Björk per-anders.bjork@ptj.se


Senast uppdaterad: 2022-04-22 11:44