Byte av engångsmaterial till flergångs på Sjukhusen i väster
Vilka engångsartiklar har störst negativ påverkan på miljön och kan bytas ut till artiklar som går att återanvända? Det håller engagerade medarbetare på Sjukhusen i väster på att ta reda på.
Hanna Hellström arbetar som miljöstrateg på Sjukhusen i väster. Tillsammans med kollegan Angelica Mineur som arbetar som internrevisor kopplad till miljöområdet berättar hon om projektet, som genomförs med medel från Hållbarhetssatsningen.
- Vi har ett stort engagemang för miljöfrågor hos våra kollegor och en kunskapshöjning har skett hos oss i och med att vi miljöcertifierades enligt IS0 14001, säger Hanna. Och när det även fanns en aktivitet kopplat till våra miljömål - att minska användningen av engångsartiklar - kände vi att det var läge att flytta fram våra positioner.
- Medarbetarna har fått upp ögonen för hur vi kan arbeta med hållbarhet, att miljöområdet är så mycket större och inte bara sortering av avfall, tillägger Angelica.
Gemensam process för att välja ut artiklar
Metoden för att identifiera vilka artiklar som skulle vara aktuella för utbyte går till så att man drar ut en lista från materialhanteringssystemet MIV på vad som beställts, på enhetsnivå. Sedan slås listorna från olika enheter ihop och man sätter sig och tittar på dem tillsammans utifrån vilka artiklar som skulle vara möjliga att byta ut till flergångs.
Med i detta arbete har det varit representanter från olika yrkeskategorier och i olika funktioner som miljöombud, förrådsanvariga och enhetschefer.
- Det är de som arbetar i verksamheten som vet bäst hur produkterna används, menar Angelica.
Förutom det miljömässiga och ekonomiska perspektivet har man också med sig vad det skulle få för inverkan på arbetsmiljön samt hur det blir patientsäkert. Även beredskapsfrågan är med som en faktor.
- Under pandemin märkte vi att vi skulle tjänat på att vissa produkter hade varit återanvändbara, säger Hanna, med tanke på hur materialflöden stoppades upp och det blev brist på sjukvårdsmaterial.
Tydliga resultat framöver
Under hösten kommer en bruttolista med utvalda engångsartiklar tas upp i en expertgrupp. Till årsskiftet hoppas Sjukhusen i väster ha bytt ut ett antal engångsartiklar till flergångs.
Processen med möten där man haft representanter från olika verksamheter hoppas man kunna fortsätta med framöver.
- Mötena har varit otroligt bra! Mycket erfarenheter har delats mellan verksamheterna både kring engångsartiklar och arbetssätt och det har redan skapat ringar på vattnet, säger Hanna.
Resultatet av projektet med bytet av produkter kommer att kunna följas upp i dataanalysverktyget Power BI.
- Många har hört av sig och vill ta del av våra resultat och det är jätteroligt, säger Hanna.
Kontaktuppgifter
Hanna Hellström hanna.hellstrom@vgregion.se
Angelica Mineur angelica.mineur@vgregion.se
Elin Götvall elin.gotvall@vgregion.se
Sök medel i Hållbarhetssatsningen 2027
Nu kan du söka medel i Hållbarhetssatsningen 2027. Utlysningen pågår till 30 september 2026. Hållbarhetssatsningen ger förvaltningar och bolag inom VGR möjlighet att finansiera insatser som uppfyller Västra Götalandsregionens hållbarhetsmål och är finansierat av Hållbarhetsutskottet.
Hållbarhetsmålen
Sjukhusen i västers projekt bidrar till genomförandet av Västra Götalandsregionens hållbarhetsmål:
- Låg klimatpåverkan
- Resurseffektivt och giftfritt