Hyfs – hygiensjuksköterska i förskolan

Utbildningar 
Grundutbildning i smitta och smittspridning för personal inom förskolan. 

17 maj i Göteborg kl. 13:30-16:30
anmäl dig via denna länk 

23 maj i Göteborg kl. 13:30-16:30
anmäl dig här via denna länk 

För frågor, kontakta Marianne Bengtsson marianne.l.bengtsson@vgregion.se 

Hyfs startade i Göteborg 2006 och finns i hela Västra Götaland sedan 2009. Det är ett samarbete mellan Smittskydd Västra Götaland, barnhälsovården och kommunerna i Västra Götaland. Syftet med Hyfs är att förbättra hygienrutinerna på förskolorna och på så sätt minska antalet infektionssjukdomar bland barnen. Därmed minskas även antibiotikaförbrukningen vilket är en viktig del i kampen mot antibiotikaresistenta bakterier. Barn i förskoleåldern är ofta sjuka. Att de får infektioner är normalt och en viktig stimulans för barnets immunförsvar. Men, barn som går i förskolan är cirka 20–30 % mer sjuka än hemmabarn. Spridning av infektioner i småbarnsgrupper går inte helt att undvika men genom kunskap om hur infektioner smittar kan man minska onödig smittspridning.

Läs mer om Hyfs i

Delrapport 2006 - 2009 

Slutrapport 2006 - 2012  

IFAUs rapport "Sjukfrånvaro bland förskolebarn – lärdomar från en satsning på förbättrad hygien" om Hyfs arbete går att läsa på denna sida. 

Kontaktpersoner

Hyfs-sjuksköterskor: 

Marianne Bengtsson:
Göteborg 
010-441 24 13, 0703-04 60 54 marianne.l.bengtsson@vgregion.se

Ann Hasselberg-Hellberg:
Ale, Härryda, Kungälv, Lerum, Mölndal, Partille, Stenungsund, Tjörn och Öckerö. 
010-441 24 10, 0700-82 51 02  ann.hasselberg@vgregion.se

Maria Iglicar Berntsson:
Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda, Lilla Edet, Lysekil, Mellerud, Munkedal, Orust, Sotenäs, Strömstad, Tanum, Trollhättan, Uddevalla, Vänersborg och Åmål
010-441 24 22, 0761-14 12 11  maria.iglicar-berntsson@vgregion.se

Susanne Johansson:
Essunga, Falköping, Grästorp, Gullspång, Götene, Hjo, Karlsborg, Lidköping, Mariestad, Skara, Skövde, Tibro, Tidaholm, Töreboda, Vara
010-441 24 29, 0761-15 50 38 susanne.birgitta.johansson@vgregion.se

Kajsa Lundqvist: Alingsås, Bollebygd, Borås, Herrljunga, Mark, Svenljunga, Tranemo, Ulricehamn och Vårgårda
010-441 24 33, 0761-18 06 79  kajsa.lundqvist@vgregion.se

Kommunikatör
Johanna Bernhardsson 
(regional)
010-441 24 14, 0700-82 46 40  johanna.bernhardsson@vgregion.se

Senast uppdaterad: 2018-10-29 14:11