Närområdesplan

Vårdenheterna inom Vårdval Vårdcentral har ett gemensamt närområdesansvar för invånarna i närområdet. Med närområde avses den kommun eller stadsdel där vårdenheten är lokaliserad. En gemensam närområdesplan ska upprättas där ansvarsfördelningen mellan vårdenheterna för gemensamma åtaganden framgår tydligt. En kontaktperson för närområdesplanen ska utses. Närområdesplanen och ”Överenskommelse om läkarmedverkan i den kommunala hälso- och sjukvården” som finns nedan, ska skrivas under och skickas in till Västra Götalandsregionen.

Anvisning närområdesplan

Närområdesplan 2019

Överenskommelse om läkarmedverkan i den kommunala hälso- och sjukvården 2019

Underskrivna dokument skickas till ansvarig kontaktperson för området, se adresser nedan.

Vid förändringar i närområdesplan

Vid förändringar närområdesplanen görs det i dokumentet nedan: 

Förändringar och tillägg Närområdesplan 2019
Dokument ska skickas till din kontaktperson.

Kontaktpersoner

Göteborgs hälso- och sjukvårdsnämnd:
Maria Emanuelsson, maria.emanuelsson@vgregion.se
Karin Overgaard, karin.overgaard@vgregion.se

Västra hälso- och sjukvårdsnämnden:
Kristin Moldsvor Birgersson, kristin.moldsvor.birgersson@vgregion.se
Susanne Zetterberg Jensen, susanne.zetterberg.jensen@vgregion.se

Östra hälso- och sjukvårdsnämnden: 
Anna Persson, anna.c.persson@vgregion.se

Södra hälso- och sjukvårdsnämnden:
Lone Dockered, lone.dockered@vgregion.se 

Norra hälso- och sjukvårdsnämnden:
Anna Aronsson, anna.aronsson@vgregion.se

 

 

Senast uppdaterad: 2018-11-01 14:51